Květen 2018

Zemanovo království

22. května 2018 v 13:48 | donPepe |  Úvahy
Pana Zemana jsem neměl rád už jako prognostika, který se nechal vyvézt k moci po listopadu 1989, ani jako předsedu vlády, který umožnil vznik opoziční smlouvy a rozparcelování míst vlivu v dozorčích radách a na ministerstvech a samozřejmě jsem ho nevolil ani jednou jako prezidenta. Nejradši jsem ho měl jako postavu v pořadu Tele Tele výborně ztvárněnou Richardem Genzerem.
Po druhém zvolení mi připomíná stařičkého mocnáře, mluvícího do všeho, nepamatujícího si, co přesně řekl dříve nebo, co slíbil a neschopného soudnosti a pokory. Všemu rozumí nejlépe, není obor, v kterém není expert, lidé mající jiný nebo rovnou opačný názor nazývá hlupáky, zasluhující dostat nejlépe nakládačku.
Jeho čínské cesty za obchodem nám kromě mizivých investic přinesly hlavně kopec ostudy, ať už od stalinistického vítání a trapného potlačování odpůrců bezpečnostními složkami až po zmizení jeho ekonomického poradce z Číny i následné vyslání dvou nohsledů do Říše středu zjistit, co se jako stalo. Možná se to někdy dovíme. Nejpravděpodobnější verzí bude, že mladý ředitel CEFC se utrhl ze řetězu, zadlužil svěřenou společnost až příliš a ostatní soudruzi ho klepli přes prsty. Co tady po zbude se ještě uvidí, ale přítomnost Jaroslava Tvrdíka kdekoliv značí černou díru na svěřené peníze. O to směšněji pak působí další ekonomické rady pana prezidenta firmám o tom, kým by se měly nechat koupit nebo kde by měly investovat.
Dalším výstřelkem bylo sdělení o Novičoku. Je zajímavé, že měl pan prezident Zeman k dispozici stejné zprávy jako od dvou agentur a prý si vybral tu svou a tam bylo napsáno to, co sdělil před televizními kamerami a všichni ostatní, kteří je četli naopak tvrdí, že jsou v podstatě stejné a v obou se píše, že jsme nic takového nevyráběli a neskladovali. Asi další Peroutkův článek, za který se ani po rozhodnutí soudu stále neomluvil.
Nemyslím si, že by spáchal velezradu oním sdělením. Ale bezpečnostní riziko takový prezident asi představuje. Copak nám prozradí příště ? A co je schopen vyžvanit na svých cestách ? Ať už na západ nebo východ. To se možná dozvíme v cirkusovém představení na TV Barrandov.
Co mě ovšem zarazilo u chystané žaloby od senátorů, byla jeho reakce, že senátoři ho nevolili a on se zodpovídá jen třem miliónům voličů, kteří ho volili. Což já beru jako velké selhání a nepochopení celého institutu prezidentství. On se totiž zodpovídá všem občanům republiky i těm, co ho nevolili. Médii jeho sdělení proběhlo bez povšimnutí. Zodpovídá se jen svým fanouškům a na ostatní prostě kašle, ti jsou pro něj póvl.
Tak asi tak si tady žijeme, v tom jeho království včetně ústředního šaška na Twiteru.

Princ na bílém koni

3. května 2018 v 11:37 | donPepe |  Úvahy
V dnešní bláznivě korektní a genderově vyvážené společnosti zdiskreditovaný a značně diskriminační pojem. A dokonce i rasistický, jelikož preferuje bílé koně ? Copak je něčím zvláštní nebo lepší ? Jak k tomu přijdou grošáci, hnědáci nebo černí koně ? Mají snad horší vlastnosti ? Aspoň, že se neřeší pohlaví koně. Dál je to složitější. Diskriminuje a dehonestuje to muže, kteří jsou povinni jezdit a nabízet případným zájemkyním a zachraňovat jejich životy, stabilizovat jejich finanční situaci, vstupovat do svazku manželského a plodit děti. A ženy zase staví do role pasivně čekajících na spasení.
Žádný akční film dneška se už neobejde bez sebevědomé, drsné a ostatní zachraňující hrdinky. A dnešní muži jsou zase očerňováni z obtěžování při jakémkoliv náznaku flirtování nebo konverzace na nevhodné téma. Tak že i jízda na bílém koni a hledání nevěsty by se dalo kvalifikovat jako obtěžování. Musí se to tedy vyvážit i jízdami princezen na koních, a to ne bílých. Samozřejmě po té , co muže využije k početí potomka, muž zůstává doma s dětmi a princezna je dále společensky aktivní a přebírá vedoucí úlohu ve společnosti.
A to bychom ještě mohli pojem dále rozebrat jako nespravedlivý k menšinám, ať už sexuálním nebo etnickým. Ale to bych já osobně se z toho zřejmě zbláznil. Tak že zkrátka doba princů na bílých koních je pryč. Je doba jízd různých osob bez předem zmiňované sexuální orientace na různobarevných koních, hledající vhodný protějšek bez náznaku obtěžování. Je sakra složitá doba.