Zbytečný Cermat

13. dubna 2018 v 12:20 | donPepe |  Úvahy
Nebudu zde vypočítávat miliardy a stamilióny, které nás tato instituce stála. Opravdu hodně. A není žádným tajemstvím, že s každou novinkou se objevili další problémy. Cermat zareagoval na objednávku státu srovnávat úroveň vzdělání na školách. Ale místo, aby vyhodnotily úroveň znalostí, školy své žáky začaly přímo připravovat na tyto srovnávací testy, protože zjistily, že v nich jsou věci nebo postupy, které se nevyučují. Místo, aby se testy připravily dle výuky a osnov, školy se přizpůsobily testům.
Nejvíce zbytečnost a úskalí centrálního systému pocítili maturanti. Při stížnostech na systém, ať už od maturantů nebo odborné veřejnosti, bez jakékoliv pokory představitelé jen hájili svůj systém. Každým rokem se systém měnil, včetně systému hodnocení. Sloh by měl hodnotit učitel, který vás ho naučí. Asi se situace zlepšila vůči prvnímu spuštění. Na případné námitky opět představitelé Cermatu odpovídají stejně ve smyslu: "náš pilotní projekt a diskuze s odborníky prokázali náš systém za dostatečný, aby vyhodnotil znalosti maturantů."
Podobně jsou na tom už i žáci základních škol při absolvování přijímacích zkoušek na střední školy a učiliště. Dostanou číslo, napíšou testy. Ty se všechny pošlou do Prahy do sídla Cermatu, kde se vyhodnotí. Můžeme jen doufat, že nenastane nějaký technický problém, který při centrálním řízení čehokoliv může napáchat obrovské škody.
Snahou o centrální nebo celostátní testy nebo zkoušky je spravedlivý systém hodnocení znalostí a dovedností. Ale ten nemůže být ani nastaven, pokud stát není schopen garantovat stejnou úroveň výuky a vzdělávání na všech školách, což je v podstatě nemožné. A zvlášť ve státě, kdy sypeme peníze do IT firmy, která si své náklady zveličuje a je v podstatě nekontrolovatelná. Centrální IT zakázky, systémy, servis jsou složité. Laik neumí relevantně zhodnotit náklady. Někdy údržba systému znamená mnoho hodin práce v měsíci, někdy jednu kávu u notebooku a cena může být stejná.
Nemůžu se zbavit dojmu, že kdyby státní peníze nasypané do Cermatu za celé období, se využili přímo na školách na zkvalitnění výuky, nakoupení pomůcek nebo i zkvalitnění výuky samotných učitelů na univerzitách, bylo by lépe. Ale to se asi nestane a spolupráce a monopol Cermatu potrvá dál. Politici nikdy nepřiznají chybu, ministerstvem prošli politici všech možných stran a přiznání nefunkčnosti systému nebo nehospodárně vynaložených peněz je proto utopií. Tak snad se děti něco naučí, složí zkoušku a systém je vyhodnotí, aby si úředníci mohli všechny zařadit do svých statistických tabulek a v Cermatu otevřít šampaňské na oslavu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 24. dubna 2018 v 10:11 | Reagovat

Problém je v tom, že když už do toho stát nasypal tolik peněz, těžko od toho může jen tak odstoupit.

2 donPepe donPepe | 24. dubna 2018 v 19:54 | Reagovat

[1]: a bohužel, takových projektů máme více ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama