Březen 2018

Studenti a stávky

16. března 2018 v 11:21 | donPepe |  Úvahy
Studenti jsou součástí společnosti a většina obyvatel jimi byla. Dokázali popostrčit dějiny kousek dopředu nebo i dozadu. V roce 1989 jsem sám byl student, klíči jsem zvonil a na demonstrace chodil. A stejně jako dnes slyšel od starší generace, co jako chceme, vždyť vůbec ničemu nerozumíme, koho jako chceme poučovat. Platí, že ne každá nová myšlenka je geniální, stejně jako když někdo něco dělá dlouho, tak to umí a dělá správně. Sám jsem byl též rozčarován pozdějším vývojem v některých oblastech. Ale změny režimu rozhodně nelituji.
Ze studentů se stanou rodiče, zaměstnanci, živnostníci se svými problémy, kompromisy a hypotékami. Dnes nastavují společnosti zrcadlo. Dětská upřímnost nás neustále překvapuje a studentům z ní ještě něco zbývá. K mládí ideály patří, nemají ve všem pravdu, ale jejich názor by rozhodně měl vést k zamyšlení nebo diskuzi. Není to žádná novinka, stačí se podívat do historie, kdy každá nová dorostlá generace chtěla měnit svět a společnost k lepšímu. A možná pro větší čistotu duší se někdy nechají manipulovat zkušenými lidmi v pozadí.
Nechci zlehčovat jejich nadšení, ale čistě technicky zní stávka studentů jako nesmysl. Stávkující studují díky daním pracujících a nastavení školního a vzdělávacího systému. Protestní shromáždění by rozhodně znělo lépe. Snad se jim své ideály podaří dotáhnout do konce i během stárnutí. Ale rozhodně není na místě jejich označení panem prezidentem Zemanem jako chudáčky. Sám využil studenty k své cestě k moci. A samozřejmě když už sedíte v premiérském křesle nebo sídlíte na Hradě, nemáte zájem na nějaké další změně. Osobně uznávám prezidentskou funkci, ale pana Zemana jsem neměl rád ani v 90. letech a dnes je má averze ještě větší. Ale nebyl jsem spokojen ani s panem Husákem, panem Klausem a panem Havlem. Ale jedině u pana Havla můžu s klidem sdělit, že by bez studentů, Sametové revoluce a změny režimu by v podobné funkci jako jediný nebyl. Jinak by ambiciózní pan Sobotka byl nadějný komunistický kádr, Klaus se Zemanem zasloužilí aparátníci působící v podobných funkcích, a pan Babiš by jim možná sekundoval na Hradě nebo v ústředním výboru. I pan Kalousek by možná nějaký čas vedl SSM. To je na tom asi to nejsmutnější. Bez ohledu na režim by nám prostě vládli stejní lidé. Proto podobné protesty nebo i stávky mají svou důležitost a funkci varovného prstu.