Prosinec 2017

Vánoce 2060

8. prosince 2017 v 16:23 | donPepe |  Tvorba
"Je přesně osm hodin ráno, přeji příjemný den. Je 24. prosince - Štědrý den. Dodržíte tradici půstu nebo si přejete snídani ?"
Staromódní tradice. Udělám tím ale radost rodičům.
"Bez snídaně, pouze kávu."
"Rozumím. Káva bez cukru. Měsíční doporučená dávka překročena."
Jako bych to sám nevěděl, někdy bych ty aplikace nejradši vypnul.
"Hudba - motivační výběr jedna."
Příjemné tóny se linuly z reproduktorů. Sprcha, hygiena. Žádný spěch. Volný sváteční den. V šest večer naplánována virtuální rodinná večeře. Technologie opravdu pokročila, žádné zbytečná setkání, žádné zdržování. Jak mohli předchozí generace vůbec žít v tom technologickém pravěku ? Stejně si myslím, že děda někdy přehání. Bez telefonu, tabletu, připojení, aplikací. Samé jednání tváří v tvář, zdlouhavé cesty a návštěvy. Nakupování dárků v obchodech, tlačenice u … pokladen, ano pokladen. Někdy ta stará slova zapomínám. Nebo opravdový ruční úklid bez robotů nebo pečení cukroví. Vůbec příprava jídel v domácích kuchyních, jak nehygienické …
"Porucha systému, nelze navázat spojení, přesměrovávám … probíhá restart systému … vyčkejte ve svých obydlích ..."
Co to ? Jeden výpadek si pamatuji jako malý kluk. Rodiče vypráví o častých výpadcích před dokončením poslední fáze technologické revoluce všehopropojení. A dědovi historky zní vůbec jako staré báchorky.
Co je s tím restartem ? Voda přestala téct, světla zhasla. Záložní systémy nenaskočily. Nemožné ? Sám pracuji jako programátor. K podobné situaci nemůže dojít ani v nejhorších scénářích. Ale stále se nic neděje. Že by hackerský útok skupiny Návratu k přírodě ? Intermédia je přece vykreslují jako pomatenou mládež bez prostředků.

Hledím z okna. Všechna pohybovadla stojí, lidé zmateně postávají, marně se pokoušejí zprovoznit komunikátory. Co se to děje ? Byt je odemčen. Vycházím z bytu, žádná hlášení, stále bez signálu. Budou to snad první Vánoce bez Všehoprpojení po 20 letech nebo jeto počátek konce naší civilizace a návratu k přírodě ? Budeme toho vůbec schopni ?