Je libo samopal ?

12. září 2017 v 15:01 | donPepe |  Úvahy
Střežený areál po výbuchu ve Vrběticích se stal opět velmi diskutovaným tématem. Až nyní vychází najevo, že v areálu nebyly jen výbušniny, ale i samopaly či útočné pušky. Vše střežila armáda a policie. Zajímalo by mě, jestli vůbec bylo známo, co vše dotyčná firma skladovala. Nedivím se rozhořčení občanů a starostů, bydlících nedaleko. Ochrana stála a stojí daňové poplatníky spoustu peněz. Byli jsme několikrát ujištěni pověřenými osobami, že nehrozí další výbuchy, areál je uzavřen a střežen. Dobře střežen.
A zase šlendrián, pro naši republiku tak pověstný. Dobře střežit nebezpečný materiál a zbraně znamená, rozmístit pár fotopastí a kamer a obehnat plotem se zákazem vstupu. Opět by mě zajímalo, kolik stojí tato "ochrana", co všechno si policie a vojsko vykazují. Možná příliš spoléhali na obavu lidí z možných výbuchů a celkové nebezpečí areálu. To ovšem s časem pominulo a policie nebo armáda měly zareagovat. Odborníků a expertů mají dost. Strach vždy pomine. Policii situace zevšední a z hlídání se zřejmě stala rutina až zašívárna.
Máme tomu rozumět, že areál není ani dostatečně prozkoumán a není přehled o tom, co kde je ? V době dronů se mi ani nechce věřit. Slyšíme výmluvy na rozlohu areálu a délku plotu. Ale už uběhlo dost času na alespoň zmapování areálu a eliminaci nebezpečí. Že by vše stálo moc peněz ? To je právě práce policejních manažerů v armádě a policii na generálním ředitelství, vysvětlit a zdůvodnit. To by zřejmě nevyšlo na bohaté roční odměny. Asi si řekli: budeme spoléhat na plot, ceduli, pár fotopastí a strach lidí z areálu. Rozmístit čidla a kamery po celé délce plotu by určitě nebyla o tolik nákladnější než nynější nefunkční ochrana. A zase nikdo nebude odpovědný, přijmou se opatření a jede se dál. Do dalšího průšvihu.
V dnešní napjaté době je zarážející naivita našich bezpečnostních složek. Zloději nebyli žádní myslitelé jen recidivisté, sedící vesměs za krádeže a další drobnou kriminalitu. Ale co kdyby se o to zajímali protřelejší zločinci nebo rovnou teroristé ? Kolik zbraní mohlo skončit v rukou nepřátel našeho zřízení nebo zločineckých skupin ? Existuje vůbec soupis zbraní a výbušnin, které ve skladech měly být ? Nabízí se ještě jedna hypotéza výbuchu, a to sabotáž s cílem zakrýt chybějící zbraně, které byly mezitím přeprodány třetí straně. Konfliktů ve světě je dost. A kdo bude hledat zbraně ve vybuchlém areálu, jsou přeci zničené. Možná se jen vymkla z rukou připravená sabotáž, kdo ví ? Ale dost strašení.
Doufám ,že se nebude opakovat a ve střežení areálu dojde k nápravě. Asi nedojde k vyvození odpovědnosti velitelů armády a policie, to se u nás, na rozdíl od šlendriánu, moc nenosí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 N. N. | 13. září 2017 v 21:17 | Reagovat

Zbraně a výbušniny, to je dobrej obchod, ale většinou skončí/ pokud už nezačal /  v rukou všehoschopných zločinců a psychopatů. Taková syntesia Semtín, třeba vyrobila od začátku šedesátých let minulého století podstatně víc než dva tisíce tun semtexu. O pěti set tunách se prý neví, kde se nacházejí. Taková škodovka Plzeň za protektorátu vyráběla pro Hitlera víc zbrojního materiálu než celý britský zbrojní průmysl dohromady. Dnešní český zbrojní průmysl je v podstatě jen polorozprášená banda amatérů a psychopatů. Pokud ovšem zahrabeme na internetu s těma Vrběticema, existují fotografie sálů jako tělocvičny, kde na metr vejšky jsou třeba naházený bez ladu a skladu ještě sovětský MON 60 a MON 200. O těch by bylo zajímavý pátrat, kde teď jsou. Takový čtyři MON 200 by vyklidily Václavák, a luncheon meat by stříkal až na Staroměstský náměstí...

2 donPepe donPepe | 14. září 2017 v 6:45 | Reagovat

Já mám tu hypotézu, že původně výbuch měl zakrýt nějaké kšefty, ale zvrtlo se to trochu víc, teď už nikdo nepřijde na to, jestli tam bylo zboží dle seznamu, jen se odepíše ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama