Vždy to jde

3. srpna 2017 v 9:39 | donPepe |  Životní styl
Kdybych tak mohl změnit svůj život. Takto položená otázka mě vlastně ani nenapadla. Prtotože vždy to jde. Někdy snáz, někdy lehčeji, občas k lepšímu, občas k horšímu. Vztah, rodina, práce, životní styl -nejčastější témata změn. Pokud je člověk sám a nemusí se ohlížet na ostatní, je změna čehokoliv snadnější. Stačí první krok. Já sám jsem zastáncem spíše radikálnějších kroků a změn než pozvolných. Asi z důvodu, že se člověk nemůže rozmyslet a vrátit změnu zpátky. Pochopitelně s rostoucím věkem se stvávám konzervativnějším a radikální změny nehledám.
Mnohokrát pokus o změnu souvisí s výročím významných událostí jako jsou narozeniny, Nový rok, svatba, rozvod, rozchod nebo narození dítěte. Při radostnějších událostech nastartujeme změnu obvykle plánovaně a k lepšímu ve snaze dát okolí to nejlepší z nás. Při špatných událostech a změnách kolem nás si naši nastávající proměnu ani nemusíme uvědomit, o to devastující mohou být následky. Záleží pak i na našich blízcích, jestli změnu k horšímu zastavíme, ustojíme a vrátíme se zpátky.
Já osobně jsem naposledy udělal pár změn v životě těsně po 40. narozeninách. Tentokrát nebyly překotné, rozmýšlel jsem se celkem dlouho, čas mě netlačil. Hledal jsem hlavně něco, co mě bude bavit, vnitřně naplňovat a budu to zvládat i s rostoucím věkem. Rozhodl jsem se pro práci v sociálních službách, absolvoval jsem rekvalifikace, několik dalších návazných kurzů a jsem dnes spokojený. Práce mě nestresuje, rozvrh si dělám sám a mám pocit, že pomáhám. Jediným slabým místem je tabulkové ohodnocení mé práce, ale i tak si myslím, že vnitřní pohodou, nestresováním a pravidelným denním režimem si svůj život prodlužuji. Uznávám, že podobnou změnu bych si nemohl dovolit s malými dětmi nebo hypotékou, což jsou nejzávažnější faktory, které nás ovlivňují.
Další změnou, i když ne tak výraznou byla úprava jídelníčku a pravidelnějšího sportování. Naštěstí jsem i dosavadní život žil aktivně a v kuchyni jsem vždy rád experimentoval a pouštěl se do pro mě nových věcí. Do jídelníčku jsem přidal více zeleniny a bylinek (hlavně pokrmy s červené řepy) a začal pravidelně dvakrát v týdnu navštěvovat fitko. Neformuji postavu a netrhám rekordy. Zároveň si krásně vyčistím hlavu, pokecám se známými úplně z jiných oborů, prostě krásný relax. Zde se musím přiznat, že poslední dva měsíce má docházka drhne. Za prvé obecně moc dobře nesnáším vedra a trošku laboruji s loktem a ramenem. Asi budu muset svůj život změnit i návštěvou specialisty a zjistit, jestli to už je prostě věkem nebo je tam jiný zádrhel. Já zatím k doktorovi chodím jen na preventivní prohlídky vždy po dvou letech (všechny hodnoty jsou v pořádku) a na zubařské prohlídky. Jinak doktory nevyhledávám, při onemocnění se léčím sám.
Tak že třeba jsem někoho isnpiroval ke změnám. Pokud máte čas, neškodí si hodit na papír plán. Současný stav a kam se chci posunout, rozepsat jednotlivé kroky a časový rámec. Protože můžete odhalit překážky, které vás čekají nebo i slepé uličky. Ale nic by nás nemělo odrazovat k neustálým změnám k lepšímu. Pracujeme na sobě celý život. Ovšem potřebujeme i časové období stability a neměnosti, kdy čerpáme síly pro další zítřky.
Tak že, šup, změňtě svůj život, o hodně či málo, ale s rozmyslem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama