Červen 2017

Elektronická komunikace se školou

28. června 2017 v 14:29 | donPepe |  Úvahy
Viděl jsem nedávno jednu debatu o školství, kde zúčastnění vyzdvihovali elektronickou komunikaci rodičů se školou, zejména její jednoduchost a přístupnost. Jelikož se pohybuji pracovně v různých rodinách, musím namítnout, že vše nefunguje tak skvěle. Vůbec se nebere zřetel na rodiče, kteří si s technikou moc nerozumí. U nás na Jablonecku na druhém stupni už funguje leckde jen elektronická žákovská. Za prvé se tedy prostě počítá s tím, že v každé rodině už je notebook nebo počítač a stálé připojení k internetu. Je určité procento rodin, kde tomu tak není a zároveň se to bojí přiznat, tak že vlastně ani nemají moc přehled o výsledcích svých ratolestí. Námitka, že stačí chytrý telefon nebo tablet, je pravdivá tak napůl, jelikož obslužný program je dělaný na využití na počítači. Navíc rodiče, kterým nejde ovládat a rozklikávat internet na počítači, do chytrého telefonu nepolezou. Ano, umějí si leccos vygooglit, sledovat videa, ale orientace v Bakalářích jim dělá problémy. Škola sice nabídne, že poskytne jednou za 14 dní výpis z Bakalářů, ale to je dost málo, dovědět se jednou za 14 dní prospěch. A ještě vypadá člověk na schůzkách jak negramot.
Druhým úskalím je, jako u každého podobného systému, včasné vkládání relevantních dat. Dříve rodič požádal dítě o žákovskou, otevřel ji a hned viděl od posledního podpisu, co a jak se změnilo, která poznámka je čerstvá. Dnes si vzpomene a dítě připomene, že pouze na webu. Ale zrovna u počítače někdo je a dělá na něčem, tak se koukne později. Nebo prostě zapomene. A pak se uprostřed týdne koukne na prospěch, nepozná na první pohled, kdy a jaká známka přibyla, za co byla, jak je důležitá. Musí se stejně ptát, dítě mlží, ověřitelnost informací nulová. Sdělení o třídních schůzkách muselo být podepsané. Dnes se dají prošvihnou daleko častěji.
A někteří učitelé systému též nehoví, známky ukládají nepravidelně, většinou na konci týdne. Tak že se vám může stát, že shlédnete prospěch ve středu, vše v pořádku. A v pátek odpoledne tam naskáče několik nedostatečných, vy se už nepřihlásíte, proč taky každý den, co se asi mohlo stát. A v pondělí odpoledne vám volají ze školy, co jako hodláte dělat s tím špatným prospěchem, že snad ani nesledujete známky nebo co. To je asi extrém, ale ukazuje, že když učitel nedává data včas a pravidelně, systém opět pozbývá funkčnosti. Já už naštěstí dítě školou povinné nemám, ale ještě na střední škole si pamatuji předměty, kde se známky ukázaly vždy až na konci čtvrtletí, kdy si asi učitel řekl, že by bylo dobré to tam naházet.
Asi existují školy, kde je elektronická komunikace se školou na vysoké úrovni, ale já se spíše setkal s nedorozuměními nebo pozdními informacemi, kdy škola veškerou odpovědnost předává na rodiče, kteří si ale leckdy opravdu neví rady. Věta ukaž žákovskou byla jasná, výsledky byly vidět hned a kolikrát i trest přišel vzápětí. Tak snad příští roky ukáží to lepší v elektronické komunikaci, která se liší školu od školy.

Ještě bych zmínil jednu drobnost, na třídních schůzkách rodič dostane prospěch na jednořádkovém papíru, jako jsem dostal i heslo a přihlašovací jméno. Chápu, že šetřit lesy se musí. Když ale vím, kolik jiných zbytečných papírů školství dovede vytvořit, tak si jako daňový poplatník při pohledu na ten pidipapírek říkám, kde to jako jsme ??

Volební preference

16. června 2017 v 14:33 | donPepe |  Úvahy
Termín volební preference je slyšet i vidět každý den. Stranické aparáty se upínají k volebním průzkumám a dle nich vymýšlejí svá hesla a pokrucují programy. A volič jim na to zase skočí. Ale o tom jindy. Zaujala mě rezignace pana Sobotky na vedoucího muže ve straně. Na podruhé tedy demise vyšla, i když jiná. Nemám nikdy chuť ani nervy poslouchat politické proslovy plné prázdného tlachání. Ale přeci jen jsem zaslechl jeho poznámku, že volební preference ČSSD nejsou takové, jaké by si strana zasloužila, vždyť tak pilně pracuje. Tak vítejte vreálném světě normálních občanů, kteří si za svou práci a odvody zaslouží zdravější, průhlednější, vstřícnější a rychlejší státní aparát.
Pan Sobotka jen pokračuje ve fňukání, proč se tohle děje, vždyť já jsem tak hodný a pracovitý. Nemám rád politiky, kteří nikdy nedělali nic jiného a už jako cucáci naskolčili do poslaneckých lavic. Jejich odtržení od reality je o to větší. Jeho nastřádání si na byt s náhrad za cestovné hovoří za vše, je to jako zi ze sociálních dávek nastřádat na auto. Zkuste to.
Jeho proslov jen odráží jedinou politiku ČSSD, kterou umí. Rozdávat z cizího, přerozdělovat bez rozmyslu na následky jen pro čiré zalíbení se komukoliv. A diví se, že to nefunguje. Ale ty obraty, nerozhodnost, rozhádanost. Ani rozhodnutím soudu se neřídí a odměnu p. Altnerovi (uznávám, že je sporná) nezaplatili. Vymlouvají se na dědické řízení. Ale od občana vyžadují poslušnost vůči státu. Působí jako dítě ve školce, které je protivné a rozmazlené a neustále si ostatní děti kupuje bonbóny, jinak by si s ním nikdo nehrál.
A vše to navíc nahrává panu Babišovi, který si ze státu chce udělat svou firmu. ANO bude lépe, ale jen zaměstnancům té jeho firmy. Ostatní svlékne z kůže, sváže nařízeními za nezbytného elektronického monitoringu. Pořád mluví o výběru daní od živnostníků a drobných podnikatelů. A při tom by stačilo, aby holdingy typu Agrofertu neoptimalizivaly daně a vybraly by se navíc ne jednotky, ale desítky miliard. Naoko se zbavil vlastnictví, ale každému je jasné, že vše jede dle něj.
Jak optimalizoval, vyváděl, půjčoval a přesouval finance - tak by chtěl řídit stát ? Jeho holding je největší požírač dotací v celé EU. Jo, a to není vyčůraný Čech, ale Slovák. Ovšem při řízení státu, žádné dotace nedostane, jedniné dotace jsou ty ve formě daní, co od nás vybere, abych mohl ulevit velkým a zavázat si je. Malé si stačí zavázat koblihou či párkem zdarma.
Bohužel, alternativa není. K volbám sice půjdu, ale obávám se výsledku. A jestli vznikne po Novém roce dvojblok Babiš Zeman, je to pomalu na odchod do ilegality.
Tak že preference ostatních stran, leťte vzhůru, ať zaženete mou noční můru !