Květen 2017

Výdaje neziskovek

29. května 2017 v 9:19 | donPepe |  Úvahy
V novinách mě zaujal krátký článek věnovaný výdajům WHO - Světové zdravotnické organizaci. Ročně totiž vydá zhruba 200 mil.dolarů na cestování. Na boj proti AIDS, žloutence, malárii a tuberkulóze vydala zhruba stejnou částku. Ještě pak zmiňuje, že odstupující ředitelka Margaret Chanová sama létala nejdražší první třídou. A určitě nebyla sama. A dalo by se pokračovat směrem, jak byly peníze určené přímo na pomoc postiženým oblastem využity. Věřím, možná naivně, že většina na přímý pobyt lékařského personálu v postižených oblastech a na prohlídky, očkování nebo zákroky. Ale určitě se tam vešlo i nějaké to sympózium v exotické destinaci s bohatými rauty a programem.
Čím větší organizace, tím větší aparát a každá koruna nebo dolar určené k boji proti nemocem a prevenci proti nim, je rozmělněn mezi cestovní výdaje, mzdové náklady (též nemalé), pronájmy sídel, rauty a reklamní předměty. I to samozřejmě patří k provozu, ale jde o vhodnou míru. A podobné problémy mají další organizace a neziskovky. Běžný občan pak tápe. Má přispět na provoz velké neziskovky nebo organizaci, která svým širokým polem působnosti má větší šanci užitečně využít prostředky nebo pomoci malé místní neziskovce, která bojuje na úzce vymezeném hřišti ? Já osobně jsem asi pro druhou variantu. Ale samozřejmě ani já nepřispívám na potkání, protože v každém městě na pěších zónách a náměstích můžeme potkat spoustu lidí, nabízející obrázky, výrobky, hračky atd. za poplatek, který je určen pro specifický účel nebo osobu. Často je tato činnost nabízena jako brigáda a přivýdělek. Ukáží vám i dokument, že tato sbírka je řádně registrovaná u daného ministerstva a výtěžek je určený tam a tam. Už se ale nedozvíte, v jakém poměru. Trochu jsem se o to zajímal, a zjistil jsem, že registrovaná sbírka znamená v podstatě, že je evidovaná a nahlášená. Ale další kontrola je dost nejistá. Vypozoroval jsem, že často má určitá osoba nahlášenu více sbírek, do ulic vyšle spoustu brigádníků, které odmění procentem z vybraných prostředků, sám si něco nechá na "provoz" a něco snad doputuje tam, kam má. Ovšem to už se jako přispěvatel nemáte šanci dovědět.
Ale můžeme se divit malým, že se chtějí přiživit, když velcí hráči si mohou dovolit utrácet i za luxus ? Já pracuji v místní malé neziskovce za malý plat. Nedovedu si představit, že bychom vykázali městu, kraji nebo ministerstvu výdaje za první třídu, rautíky, výjezdní zasedání vluxusním hotelu apod. Asi bychom brzy skončili.

Přispívejte tedy s rozmyslem, protože peněz je na všechno relativně hodně, problém je ve věčném přerozdělování, fakturování služeb, které nejdou dohledat, smlouvách za pronájem kanceláří, skladů nebo službách IT.

Nezvladatelný Štěpáneček

5. května 2017 v 12:28 | donPepe |  Životní styl
Dnes jsem byl nakoupit v jednom supermarketu a viděl jsem tam učebnicovou ukázku nezvladatelného (nezvládaného) dítěte a bezradné matky. Bohužel. Vcházeli jsme zhruba nastejno. Představení začalo hned u vchodu, protože Štěpáneček (jak se jmenuje hned věděl celý obchod) chtěl jezdit na kole. Jednalo tedy o takové to odstkovadlo bez šlapek. Následovaly výkřiky různé intenzity jako : Štěpánečku počkej, Štěpánečku to nesmíš a snad nejhorší - Štěpánečku, musíš vydržinkať. Samozřejmě personál upozornil matku, že na kole tedy rozhodně ne. Štěpáneček to nesl nelibě, začal se vztekat a něco nesrozumitelně (alespoň pro okolí) vřískat. Matka jen opanovala tvrezením, že pán to přeci zakázal. Přesunutí odpovědnosti má asi zmáknuté nejlépe. I když jsem se nepohyboval zrovna v jejich blízkosti, měl jsem přesný obraz toho, co Štěpáneček dělá (jako ostatně všichni zákazníci).
Setkali jsem se opět u pokladen, kdy nejčastější výkřiky bylo o tom, aby Štěpáneček vrátil zpátky to, co vzal. Co jsem zasledoval, vrátil to úplně jinam a vzal si něco dalšího. Každou chvíli do někoho vrazil a pak se vyzývavě koukal na dotyčného, co se jako bude dít (zřejmě jeho oblíbená činnost). Ćekal bych spíš reakci typu, to se nedělá nebo nesmí, tohle nesmíš dělat, případně, chovej se slušně nebo ... opět všichni slyšeli jen věty typu, musíš dávat pozor, musíme počkat ve frontě a oblíbené - Štěpánečku, musíš vydržinkať.
Nevím, možná matce křivdím a dítě má nějakou psychickou poruchu. Ale rozhodně doufám, že se už radila s odborníky. Jinak když nezvládne zhruba tříleté dítě, co s ní bude dělat třeba šestileté nebo následně náctileté. To pak sedí v poradně a neví, co s ním. V horším případě podávají vysvětlení na policii. A vůbec ti rodiče nechápou, kde se stala chyba, vždyť přece mu všechno dovolí a všechno má, tak proč pořád takhle zlobí ? Jelikož od mala nemá mantinely. Představa podobných rodičů, kteří naivně omlouvají svého potomka tím, že je takový živější, ale určitě z toho vyroste, je zcela mylná. Jen se jeho tyranství bude projevovat jinak. Pravděpodobně jim zůstane na krku jako nezaměstnaný a bude jim brát věci a peníze. Někteří rodiče dokonce i tehdy dotyčného omlouvají stylem, když on Štěpáneček je takový citlivý, jednou přišel o hodinu pozdě do práce (hned druhý den pracovního poměru) a mistr na něj křičel. A když přetáhl pauzu na oběd o další půlhodinu, tak ho chtěl rovnou vyhodit. A Štepáneček radši odešel sám. S tím vstáváním je to těžké, když on ale přece se musí pobavit večer s kamarády. A my mu nějakou tu korunu na to dáme, vždyť je tak mladý a citlivý. Ne, nepříspívá, proč taky, je to naše zlatíčko. A taky nemá z čeho, z Úřadu práce ho vyhodili, protože parkrát nepřišel. Když oni si ho pozvali na ráno, a víte přeci, jak to má ten náš Štěpáneček s tím vstáváním ...

Cirkus FAČR pokračuje ...

4. května 2017 v 12:44 | donPepe |  Úvahy
Před nedávnem jsem napsal článek o neatraktivnosti naší ligy a špatném prostředí kolem fotbalu. Nenapadlo mě ovšem, jak rychlý spád bude mít další vývoj kolem fotblau, i když se nytýká přímo hry jako takové, ale o celkovém prostředí leccos napovídá. Osobně mě akce přakvapila, jelikož fotbalu vládnou zkušení šíbři vychovaní v korupčním prostředí plném klientelismu. Pravidla současné bafuňářské hry se tvořila v 90. letech, ne nadarmo zvaných divokých, kdy pod dojmem nabyté svobody si řada lidí myslela, že vše je dovoleno. Posty obsadily komunistické kádry, často spojené s vrcholnými funkcemi krajských nebo okresních výborů KSČ nebo rovnou po službě v StB. Někteří jsou tam dodnes.
Proč vlastně dochází k takové akci až nyní ? Fotbal je odvětví sportu samo pro sebe, vždy do něj teklo nejvíce peněz z rozpočtu a jejich přerozdělování byla divočina vždy. Před pár lety unikly maily p. Berbra s dalšími spřízněnými funkcionáři ohledně seznamu svazů, které je volí a těm tedy pošlou ty dotace. Nejhorší je, že tito lidé si ani nechtějí připustit, že dělají něco špatného, je to pro ně norma. A můžu jmenovat další neduhy: penězmi určené na mládež se vylepšují smlouvy a odměny hráčům dospělého áčka, rozpustí se se za provoz klubu, dotace je předem vázána na udělení zakázky spřízněné stavební, dopravní nebo jiank zainteresované firmě. Liberec rovná se Synerov, bohužel platí i pro blízké okolí. Už když Syner sponzorovl hlavně hokejisty Liberce bylo pravidlem pro stavební firmy, které se ucházely o subdodávku, že byla podmíněna sponzorským darem pro Tygry. A jelikož Syner nyní sponzoruje i jablonecký fotbalový klub, pochybuji, že se praxe změnila. Na to ukazuje i jeden z důvodů obvinění ohledně dotace na přestavbu stadiónu. Kdo to asi stavěl a jak probíhalo výběrové řízení ?
Možná to vypadá, že kopu do někoho, kdo se nyní nemůže bránit. Ale o p. Peltovi už jsem v článcích nebo komentářích psal. Pocházím a žiji v Jablonci, tak vím. Stejně jako další místní. Ano, pro jablonecký fotbal toho udělal hodně. A ještě více pro sebe. Jako aktivní člen ODS se vždy podílel už od 90. et na územním plánu a prodeji městských nemovitostí, z čehož plynuly zisky a síť klientelismu.
Jsem zvědavý, jak případ dopadne ajestli ho tedy minulost opravdu dožene a soud spočítá. Dnes byl tedy i obviněn, jak jsem se z médií dozvěděl. Že s jabloneckým fotbalovým klubem to bude na levačku, je nad slunce jasné. Obvinění dalších jako p. Březiny (není to poprvé) nebo p. Jansty jen vykreslují prolezlost korupce a klientelismu v celé funcionářské části sportu. Směna pozemků s fotbalovým svazem, nevýhodné smlouvy o prodeji nebo pronájmu atd. Ale pozor, zatím vidíme jen špičku ledovce. Do sportu a všech svazů vždy teklo hodně peněz, které někdo přerozděluje jen dle svých potřeb a zájmů. Jen se o tom moc nemluví. Je to jen další pokračování funkcionářských excesů jako to bylo v případě SAZKY, kde různí představitelé sportovních svazů seděli v dozorčí radě, ale za úplatu šli na ruku p. Hušákovy. Jak to dopadlo, všichni víme, ale přijmout odpovědnost a odstoupit z funkce a přiznat svůj podíl viny ? To se přece v Čechách nenosí.
Tak že ... zelená je tráva,
fotbal to je hra,
dotace rozkrádat,
věc je záludná,
jen se stím Peltou nepárej,
dlouhé tresty všem hned rozdávej ....