Šťastný člověk

9. listopadu 2016 v 8:34 | donPepe |  Úvahy

Každý člověk si dnes představuje pod pojmem štěstí něco jiného a dle mého s postupem věku přehodnocuje svůj postoj. V dřívějších dobách se dalo považovat za štěstí, že se jen člověk dožil dalšího rána, že má co jíst, že vyšlo slunce nebo naopak zapršelo. Nebyl čas přemýšlet a snít o lepším, bylo potřeba se zaměřit na holé přežití.
A už to, že dnes můžeme a máme o čem snít, se dá považovat za notnou dávku štěstí. Ten má štěstí, vyhrál ve sportce, pokoušejte štěstí a hrajte. Dnes je u mnohých majetkový dostatek a štěstí to samé.
Potřebujeme mít byt, auto, chatu, dobře placenou práci, chytrý telefon a nezbytné připojení k internetu, abychom si připadali šťastní. Jsme už opravdu tak zhýčkaní, že bez těchto věcí nedokážeme být šťastní ? Dokázali bychom vyměnit materiální statky a žít v souladu s přírodou, s potřebným málem k životu a bez technologických vymožeností ? Nebo už jsme opravdu za bodem zlomu a konzumní společnost navždy zvítězila a pocit štěstí je navždy svázán s materiálními statky ? Osobně si myslím, že už jsme za bodem zlomu a bez nějakého velkého vnějšího vlivu není pro většinu cesta zpátky.
Náhradu se někteří snaží najít třeba v sektách, kde ovšem jejich vůdce je veden méně ušlechtilými cíli než štěstí pro členy. Ale pro někoho to volba může být stejně platná jako členství v nějaké církvi. Nebo si člověk žije prostě po svém mimo společnost. Pak se vystavuje riziku, že někomu to je prostě divný, pošle na něj úřady nebo z něj to jeho štěstí prostě "vymlátí."
Recept nemám, ale s rostoucím věkem považuji za štěstí, když jsem já a mí blízcí zdraví a prožívají aspoň malé radosti. Auto, byt, chata, výhra, manželka, milenka, školní úspěchy dětí, práce, dovolená - to vše nám může přivodit pocit štěstí. Ale samotné peníze nám štěstí nepřinesou. Pomíjivě zafungují a kupováním věcí a plněním marnotratných snů si přivodíme pomíjivý pocit štěstí. Ovšem zkreslí nám to pohled na druhé, naruší zaběhnuté vztahy, zvýší paranoidní představy o nekalých cílech našeho nejbližšího okolí. A nebo to ustojíme a peníze nás nezmění. I to se pak dá považovat za štěstí pro nás i naše blízké. Protože v nekonečných dědických sporech a velké majetky se nedohodnou ani nejbližší příbuzní a samotný majetek pak pověstné štěstí vůbec nepřináší.

Tak hodně štěstí aspoň dnes, ať už to znamená cokoliv pro kohokoliv.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 9:23 | Reagovat

Dneska Ti budu oponovat :-)
Milenka ne, ta přinese jen prchavé chvilky štěstí a to ještě jen sem tam :-)
Mnohem víc člověk cítí strach, jestli to nezjistí manželka, v rozumné míře cítí i špatné svědomí, protože manželka mi vaří, žehlí, pere a já tohle...
A to nemluvím o finanční stránce :-)

Ale jinak máš samozřejmě pravdu :-)
Největší štěstí bývá z nejmenších věcí :-)
Když vykoukne sluníčko uprostřed deštivého týdne, když ne zrovna chytré dítko přinese jedničku, když rozkvete první pampeliška, když spadnou první sněhové vločky...
Tohle všechno je zdarma a kdo si toho chce všímat a vážit, je šťastný :-)

2 donPepe donPepe | Web | 9. listopadu 2016 v 10:18 | Reagovat

[1]:Já ani neměl na mysli milenku ve smyslu ženy, s kterou se zahýbá. Měl jsem asi napsat přítelkyně, ale tu já mám zase zafixovanou jako ženu, s kterou žiju. S milenkou se jen scházíme, ale nemusíme nikoho podvádět. Asi už mám staromódní pojmy :) . Jinak souhlas, lepší je dobrá manželka nebo manžel než skvělý milenec nebo milenka (když si zahýbají).

3 Aa'esha Aa'esha | 10. listopadu 2016 v 7:59 | Reagovat

Větším problémem než potřeba všeho možného je to, že ani když už máme tolik peněz, že je není možné za jeden lidský život utratit, pořád nejsme šťastní.

4 donPepe donPepe | Web | 10. listopadu 2016 v 8:34 | Reagovat

[3]: Ano, je dobré mít nějakou hotovost, ale štěstí nám to přinést nemusí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama