Říjen 2016

Televizní poplatky

31. října 2016 v 9:10 | donPepe |  Úvahy
Televizní poplatky jsou součástí legistlativy pomalu od nepaměti. Nechci počítat, kolik jsem zaplatil Československé, posléze České televizi. Součástí jsou samozřejmě i poplatky za rozhlas. Ten já osobně už dlouho neposlouchám. Za posledních 25 let si pamatuji různé kampaně České televize od tvrdého vymáhání a lezení do soukromí (kdo má elektrickou přípojku, musí platit, i kdyby nesledoval vůbec nic) po reklamní kampaně, kdo neplatí poplatky, vlastně krade. Protože přeci chceme veřejnoprávní objektivní televizní vysílání. Asi ano, ale dostává se nám ho ? O kvalitě pořadů ani nechci polemizovat. A těch řečí a kliček, když měly přestat vysílat reklamy. I tak jich je na obrazovce České televize dost - od sponzorů pořadů přes skryté reklamy a panely v konkrétních pořadech.
Další otázka je efektovnost při výrobě pořadů a nakládání s vybranými poplatky. Neznám přesná čísla, ale vybere se něco kolem 2 miliard Kč. Jistota příjmů nikdy nevede k dobrému hospodaření. Nedávno jsem četl rozhovor s Hynkem Čermákem o natáčení seriálu Rapl, vlajkové lodi posledních týdnů. Bez pořádného jídla a zázemí. Jako když si vidláci hrají na velkoprodukci. Pak si zase člověk zjistí, kolik berou dinosauři veřejnoprávní televize za své "zábavné pořady a talkshow."
Je asi těžké prosadit v podstatě komustickém kolosu nějaké změny, jelikož každá strana, které by se to dotýkalo, by spustila povyk o ohrožení právě vyváženého zpravodajství nebo výroby pořadů. Každý se cítí důležitě. Oceňuji vlastní výrobu dětských programů, tam si drží svou kvalitu. Sporná je otázka sportovních přenosů. Kdyby měla plnit veřejnopravní charakter, měla by vysílat a podporovat především malé sporty. Vysílat mistrovství světa v různých sportech a olympiádu by měly vysílat komerční televize. Protože to je prostě byznys, se sportem nemá nic společného. Teď jsem si asi naběhl u sportovních fanoušků, ale argument že se vždy vysílalo a může to přeci sledovat každý - je to právě to věřejnoprávní - se mi nezdá. A například se těším, až konečně naše fotbalová liga odejde po výhružkách na placené kanály a nebude otravovat na našich veřejnoprávních obrazovkách.
Divím se, že ještě žádná politická strana si nedala do programu zrušení televizních poplatků. V naší snadno korumpovatelné společnosti by se našlo dost voličů, kteří by slyšeli na to, že ušetří zhruba 2000 Kč ročně. A Česká televize by se platila přímo z rozpočtu. Možná vědí více ze zákulisí a dopředu slyší hysterické výlevy o ohrožení nezávislosti, když o výši rozpočtu a prostředků budou rozhodovat politici přímo v parlamentu. A možná mají pravdu, víme jak dopadají snahy o vytvoření "kvalitních" zákonů, kolik kliček a děr se vždy najde.
Ale námět do programu je to myslím dobrý. Vždy je otázka, zda vynaložené prostředky stojí za to, jestli by nebylo levnější nové řešení nebo zrušení.
Tak ostrý obraz a dobrý zvuk všem.

Změna času

28. října 2016 v 15:46 | donPepe |  Životní styl
Tak se nám blíží změna času. O hodinu zpět, o hodinu delší noc. Pouze jedna kratičká výhoda. V poslední době proběhlo mnoho diskuzí za zrušení letního času. Vracíme se k normálu. Vliv na lidský organismus je u každého jiný, ale vždy se nějaká reakce dostaví. Ve své době kvůli energetice měl asi svůj význam. Dnes už ale energetická náročnost by takovou úpravu nevyžadovala. Píšou se petice na jeho zrušení. Jsem zvědavý, jestli se někdy dotáhne dokonce, jelikož celá EU by usela souhlasit. A jak víme, než se v EU něco schválí a zavede, trvá to. Když s tím budou souhlasit všechny parlamenty zemí, rezoluce smlouva atd. No, možná se má vnoučata dožijí okamžiku zrušení letního času. Ale moc tomu nevěřím. Je to běh na dlouho trať, pro politiky nezajímavé zdlouhavé téma. Sami vědí, jak dlouho by takový krok trval, i kdyby všichni souhlasili. Ale je dobře, že že má Evropa rozum a používá čas aspoň stejně. Možná, až se EU rozpadne (bohužel to tak vypadá), tak si každý stát zvolí sám. Ten chaos na letištích a nádražích.
Je to jen další bod, kterým se člověk snaží ovilvnit nebo narovnat přírodní běh věcí pro svůj účel. A zřejmě se nikdy nepoučíme a budeme chyby opakovat. Ona každá generace si myslí, že je ta lepší, že nebude opakovat chyby té předešlé, protože přece ví, jak to správně dělat. Ještě v devadesátých letech se čas vracel na konci září, což mi vyhovovalo lépe, přechod ze světla do tmy nebyl takový šok, jako když od pozítří bude v pět hodin tma tmoucí. Už máme letní čas déle než normální.
Čím jsem starší, tím mi takové změny neprospívají. Dříve jsem ani nevěděl, že se čas mění, jen když jsem měl v práci noční. Buď jsem nadával, když byla o hodinu delší a měl lepší náladu, když byla směna kratší. Bohužel, se člověk prostě musí přizpůsobit. Leda bych žil v lese bez závislosti na institucích a dalších lidech. Ovšem na takovou změnu se necítím, už jsem příliš zhýčkaný městským životem a závislý na výdobytcích civilizace.
Tak všem přeji, ať si na změnu zvyknou co nejrychleji.

Proč budu volit Horáčka

23. října 2016 v 15:03 | donPepe |  Životní styl
Osobně mě velmi potěšilo, když jsem se dověděl, že se p. Horáček rozhodl kandidovat na prezidenta. Minulé volby jsem se účastnil, ale neměl jsem žádného vhodného kandidáta, volil jsem jen proti Zemanovi.
Nejprve bych jen kratiččce zhodnotil předešlé hlavy státu po sametové revoluci. Václav Havel byl asi nejhodnějším prvním kandidátem hned po revoluci. S jeho pohledem na svět se úplně neztotožňuji. Pro mě každé jeho další volební období bylo spíše zklamáním. A jeho třetí období začalo vůbec fraškou - dohadováním, že vlastně může být po třetí zvolen, protože byl poprvé prezidentem československým. Měl odejít z funkce dříve. Už svým prvním krokem velké amnestie v naivní představě, že ve svobodném režimu si každý zaslouží restart. Zločinecká vlna proběhla a za chvíli byli všichni zpátky.
Jeho násupce, Václav Klaus, dříve kádrová rezerva s neomylnou arogancí k názorům ostatních pro změnu svou kariéru na Hradě amnestií zakončil. Pro koho byla ušitá na míru nemá cenu ani psát. Nejvíce se proslavil krádeží pera, ujetými názory na naši planetu a "chrastacvským atentátem." Svůj kult si nyní užívá ve svém ústavu.
Ten třetí mě osobně nezklamal, odstavec s jeho úlety by byl příliš dlouhý. Stejná kádrová rezerva, arogance k jiným názorům, servilnost k Rusku a Číně, viróza u korunovačních klenotů, nerespektování soudního verdiktu atd.
Všichni měli společné to, že se navzájem neměli rádi, osočovali se navzájem a poslední dva měli pak jako kancléře a mluvčí zaměstnány lidi z jiné dimenze.
Zatím posledními třešničkami na dortu svého úřadování p. Zeman zase projevil svou servilnost Číně kvůli Dalajlámovi a tahanice kolem vyznamenání na státní svátek vzniku republiky ještě běží. Do noty si s Číňany zpívá se svým oblíbencem Jaroslavem Tvrdíkem, který potřebuje bohaté investory z Číny, jelikož jím vedená neúspěšná kampaň je vždy díra na peníze a jako manažer spravuje podnik stylem - dejte mi 3 miliardy, já vám z nich udělám sotva 1.
A už hodnocením předešlých - hlavně posledních dvou - je jasné, proč budu volit p. Horáčka. Pro někoho má problematickou minulost. Mě osobně jeho kariéra hazardního hráče a bohéma vůbec nevadí. S komunistickým režimem se nezapletl, byl nahoře i dole. Zná trable obyčejného člověka, i když s prodejem svého podílu ve Fortuně se zařadil mezi horních deset tisíc. Nejde kandidovat pro peníze, pro získání vlivu, pro zabezpečení se. Zřejmě cítí, že už to takhle dál nejde a on je ten, kdo s tím může něco dělat. Nevlastní holdingy, nikomu nic nedluží. Už nyní mám jasného kandidáta a věřím, že jeho šance je velká.
Opět arogantně zareagoval nynější prezident Zeman - vůbec totiž neví, kdo je to p. Horáček, nikdy o něm neslyšel a jeho texty nezná. Možná proto, že svou hlavu má střídavě v ruském nebo čínském pozadí.

Barvy

19. října 2016 v 10:07 | donPepe |  Úvahy
Bez barev by byl svět nudný a méně čitelný. Jsem vděčný, že můžu vnímat jejich pestrost a četnost. Ovlivňují psychiku v dobrém i zlém, varují, pomáhají s orientací nebo k upoutání pozornosti. Zelená uklidňuje, vidí rudě, má rád růžovoučkou, myslí zeleně, blankytná modř, bílá nevinnost ... známe mnoho sousloví s barvami a každý hned pozná jejich smysl.
V těchto podzimních časech je nejhezčí varinata - blankytná modř nad hlavou s kontrastem zeleného, oranžového, žlutého a hnnědého listí, které odrážejí sluneční paprsky. Dodává mi sílu. Když ráno vstanu a vítá mě podobný obraz, je den o něco hezčí a nepříjemnosti o něco menší. Bohužel, dnešek si přichystal jinou barvu - šedou. Nudná šeď, další slovní spojení. To se mi naopak ani nechce nic dělat, nejradši někam zalézt, číst si, zkouknout film, popíjet. Jak zničující musí být žití v oblastech, kde šedivý smog je každodenní součástí života. Jaký zhoudný vliv má na organismus. Jako malý jsem jezdil na prázdniny do Ústí nad Labem k babičce, kdy ještě chemička plnila pětiletky. Na ten smog a zápach nikdy nezapomenu. Stejně tak jiné chemičky nebo velké průmyslové podniky, ocelárny, těžba nerostů. Má devastující vliv na organismus i naši psychiku. V této oblasti došlo lety k výraznému zlepšení, i když se zdravotními následky se potýkáme dodnes a je otázka, jak dlouho se budou projevovat v našich předávaných genetických informacích.
Jinak jsem rád, že žiji v pestré zeměpisné šířce se střídajícími se obdobími, tudíž barvami kolem nás. Sice bych přivítal kratší šedé úseky, ale aspoň se můžu těšit na hezkou změnu. Jednotvárnost ubíjí. Když budu mít kolem sebe jen pastelově veselé barvy a nic jiného, asi by mě to začalo též ubíjet. Ale rozhodně by to bylo lepší, než dřívější ponurost barev ve školách a nemocnicích. Člověk měl "depresi" už jenom z chodeb. Jako by nestačil zdravotní problém, ještě to sráželo psychiku. Zde jsme se posunuli mnohem dál. Hlavně dětské oddělení dodává sílu svou pestrostí.

Jinak nemám rád lidi, co měli rudou knížku, ale líbí se mi ferrari. Snažím se chovat zeleně vzhledem k životnímu prostředí, ale nemá rád zelené mozky (příhody s nimi by vydali na mnoho článků), černá temná noc nám umožňuje oddat se spánku, ale temné černé uličce, kde je navíc ještě "černo" se vyhnu, obdivuji krásu bílých svatebních šatů, ale dlouhodobé záplavy sněhu nemusím, mám rád modrou oblohu, ale modrého ptáka ve znaku ne. Každá barva pro nás symbolizuje něco jiného, každého jako první napadne jiná věc. A to je dobře, pestrost lidské povahy je stejně důležitá a žádoucí, jako pestrá škála barev kolem nás.
A teď vzhůru do deštivé šedi.

Zombie filmy a seriály

17. října 2016 v 13:45 | donPepe |  Volný čas
Po seriózním tématu voleb (i když i to může být sporné), zabrousím k odlehčenému žánru tzv. zombie filmů a seriálů. Přiznám, že sleduji a bavím se. Existuje nepřeberné množství seriálů a filmů různé úrovně. Beru je s nadhledem, i když i zásah do hlavy by měl být vysvětlen s většími podrobnostmi. Useknutí hlavy funguje u všech příšer, ale při střelení nebo bodnutí bychom museli zasáhnout přesně tu část mozku se základními pudy. Nechce se mi hledat, v které části to přesně je, ale nemusel by stačit jen prostý zásah do hlavy. Ve většině filmech a seriálech pokračuje nekróza buněk, tak že by stačilo počkat, až odpadne maso, šlachy se uvolní a bude bezpečno. vše by samozřejmě urychlila zima a nástup jara. Ale to by nemohlo vzniknout tolik řad.
Zajímavější je pozorovat vývoj charakteru postav, jak v krizi začnou i u přeživších převládat jen základní instinkty. Podobné situace a skupiny vznikají i ve filmech a seriiálech z postapokalyptického světa. A jsou vykresleny vesněs dobře, já si dokonce myslím, že v reálu by vypadalo ještě hůře. Většina lidí už bez techniky a technologií neumí žít. Žádné pěstování, chování zvěře, šetření a efektivní využití toho, co nám zbylo nebo nás obklopuje, ale jen rabování, loupení a vraždění. V první fázi by se hordy z velkoměst vrhly na venkov.
A zajímavé je, že sem ještě neviděl seriál nebo film, kde by přeživší využívali k přepravě kola. pořád hledají auta, motorky, čerpají benzín z vraků. Uznávám, že auto je bezpečnější, než kolo. Ale na kole ujedu i lesem, je rychlé a tiché. I na přepravu lidí a meteriálu je vhodné, dá se připojit vozík atd. Určitě lepší než se vláčet se vším pěšky.
Třeba mě scénáristi brzo překvapí, skupina vyrabuje obchod s koly a bude se tiše a rychle přesouvat krajinou. Já bych to tak udělal.

Asi si Babiše Češi zaslouží

12. října 2016 v 10:45 | donPepe |  Úvahy
Jestli se veřejnost nevzpamatuje, zaslouží si vládu oligarchy. Stačí rozdat koblihy a párky a lůze to holt stačí. Smutné. Malou útěchou mi je, že bydlím v Libereckém kraji, kde zvítězili Starostové. Vést stát, kraje obce jako firmu - zase na to skočíme. Jako by nestačilo, že nám a našim dětem zamořil zemědělskou půdu řepkou. V potravinářském průmyslu zlikvidoval spousty malých podniků. A jak vlastně vede tu firmu ? Využívá systém dotací, které mu pomáhají prodávat jeho výrobky (zvýhodnění biounafty - žlutá pole zla). Zisky přelévá v rámci korporace, aby optimalizoval zisky. Jak si představuje poctivé čerpání eurodotací nám předvedl v kauze Čapí hnízdo. Kde navíc ukázal, že politiku nechce dělat jinak a zapadl do stejného marastu. Následné vymlouvání bylo jak z mateřské školky. To předvedl i ohledně zkupování nemocnic: já je nekupuji, jen jsem dal peníze do fondu. Parafrází na školku - já to okno nerozbil, jen jsem podával kamení. To mě jen utvrzuje, že je to primitiv, ale inteligentní. Zdá se jako nelogické spojení, ale nic lepšího nevymyslím, co by lépe charakterizovalo jeho chování.
Když povede stát, nemůže lépe hospodařit kvůli dotacím a přesouváním zisku. Jediné dotace státu jsou naše daně a půjčky. Nahrává mu i doba, hospodářství jede a roste. Více daní se vyberá díky větším objemům, ne kvůli lepšímu výběru. Babiš je mistrný populista - těsně před volbami "najde" miliardy na zvýšení důchodů a prezentuje to jako svůj úspěch, zlevní čepované pivo, to lidi rádi uslyší, on to ovšem dělá kvůli dojmu, kdyby všichni zdražili, což se stejně stane, mohl by za to on, prostě populista nejhoršího zrna. Už slyším jeho řeč, já jim zlevnil pivo a oni stejně zdražují, jsou to "darebáci." Na jednu stranu se těším na EET, myslím si, že nebude fungovat, systém bude padat, data ztrácet. Copak uslyšíme za výmluvy ?
Jako každý populista jednou narazí a lidé možná prozřou. Jen aby nebylo pozdě. Příští rok v parlamentních volbách budeme muset zvednou zadky a jít volit. Kdyby to udělali všichni živnostníci, kteří na něj nadávají už dnes, dopadly by krajské volby jinak. Každý hlas je důležitý. Tak zhruba za rok doufám v lepší výsledek.

Komu vyhovuje Islám ?

10. října 2016 v 9:34 | donPepe |  Úvahy
Nejsem žádný náboženský expert, ani Korán ani Bibli jsmëm nečetl, i když v knihovně je mám. Asi zase zklouznu ke kritickému pohledu na náboženství jako celek, jelikož jsem ateista jako poleno. Možná byla prvotní myšlenka dobrá, nastolit pravidla soužití a rodiny. Ovšem zase to sklouzlo k omlouvání jednání ve jménu Boha, resp. Aláha. Něco se možná ztratilo v překladu. Řeč se neustále vyvíjí, už za pár desítek let slova upadají v zapomnění nebo ztrácejí původní význam.
Zhodnotím Islám podle věcí, které mně vadí nejvíce. Chování se k ženám je první věc. Žádná práva, doma absolutní poslušnost. A přesto se stává, že žena narozená a vyrůstající v demokratické Evropě se dobrovolně vzdá svých výsad a přistoupí na víru. To my hlava nebere ? Nechce rozhodovat o svém životě a životě svých dětí ? Potřebuje pevný řád, aby se nezbláznila z přemíry svobody ? Nebo je to poslední šance sehnat chlapa a mít rodinu ? Možná od každého trochu. U chalpů přistupujících k Islámu mám jasno. Zvrhlí zoufalci, hledající smysl života, životní looseři, kteří vinu za své neúspěchy frustraci potřebují svést na tu zákeřnou a nemocnou společnost. Asi by nikdy nesehnali holku jinak. Našlo by se mezi nimi i dost pedofilů, kteří si užívají legálnosti mít např. dvanáctiletou manželku.
Co vyroste z další generace muslimů ? Záleží na ortodoxnosti víry v rodině. Kluk se nenaučí jednat normálně s ženami a pokračuje v devastujím chování, jež v západním světě zůstane vždy nepochopeno (aspoň doufám). A frustrace z nepřijetí společností je zase na světě. Samozřejmě hlavně mladí mají rádi vymoženosti západu. Ani s těmi zásadami to nepřehání. Pamatuji si, jak popíjeli v 80. letech studenti ze spřátelených muslimských zemí (i když se takto neoznačovaly) se slovy: Alláh daleko.
Dalším problémem je pohled muslimů na bezvěrce. Nadřazují se nad nás, oni přináší pravou víru, necítí se zde jako v cizině, my jim máme sloužit a oni nás za odměnu přivedou na správnou cestu. Toho boh dá nebude ! Ale co se jim nepodařilove středověku silou, dosáhnou toho možná uprchlickou vlnou s využitím pohodlnosti Evropy. Už teď se dříve bezpečné čtvrti evrospkých měst mění v zóny - no go. Mladí muži si chtějí vzít, co jim dle jejich názoru náleží a jak to, že si to nenechají ty ženy líbit ? Sociální systém, který vznikl na podporu chudých se stává podporovatelem životního stylu, nic nedělat, mít několik manželek a dětí, na ně brát sociální dávky. A evropské právo se začíná stahovat a nezasahuje v muslimských čtvrtích. Oni se ani integrovat nechtějí. Chtějí si žít po svém za peníze bezvěrců. Je to celé na hlavu.
Situace by se vyřešila sama, kdyby ovšem došla ropa v jejich nalezištích. Bez financování evrospkých mešit z ropných peněz by se museli stáhnout zpátky do svých jurt a nikdo by o nich nevěděl. Bohužel, to se jen tak nestane a proto si musíme bránit svoje hodnoty třeba i silou.

Volby, sliby, párky

6. října 2016 v 11:38 | donPepe |  Úvahy
Tak o víkendy se otevřou volební místnosti a hurá, můžeme volit hejtmany našich krajů. Pominu fakt, že jeden čas fungovala republika i bez krajů. Možná by se hlavní představitel kraje měl nazývat kníže a ne hejtman, když si kraje vystavěly takové paláce a zaplnily je svými pohůnky. Já od listopadu nikdy nebyl ortodoxní levičák nebo pravičák. Z tradičních sztran jsem nikdy nevolil jen konmunisty, z nových slepenců ANO. Po listopadu se komunisté rozlezli do všech stran, tak že možná jsem bývalé komunisty vlastně volil. Spíš určitě.
Co mě vadí na současných kandidátkách na kraj nejvíce je četnost jmen z obecních zastupitelstev. Buď vědí, že v dalších volbách nemají šanci nebo chtějí sedět na dvou židlích. S jídlem roste chuť a všichni politici mají po čase zřejmě názor, že jen oni vědí, jak vyvést občany z marastu, resp. že jen oni umějí vládnout. I pár poslanců jsem tam zahlédl. Poslanec, člen krajského a obecního zastupitelstva, člen několika dozorčích rad. Jak to pak budou stíhat ? Nebudou, o to jim ani nejde. O peníze a moc jde především.
To mě přivádí k mé nerozhodnosti, zda jít či nejít a koho volit. Ty, které volit určitě nebudu už jsem vyházel. Zbylo mně pár lístků, tak snad do zítra vnitřně vyřeším. I když nevěřím v žádnou pozitivní změny. Když si přečtu hesla programů různých stran a hnutí, mělo by být jedno, kdo vyhraje. Protože všichni chtějí průhlednější zdravotnictví bez korupce, levnější dálnice a enrgie, sociální bydlení pro potřebné až po zatočení s uprchlíky a výstup z EU. Spoustu dalších hesel bych vymyslel i já. S recepty to bude už složitější.
Ale asi není potřeba, stačí rozdávat párky a ovce přijdou a hlas vám dají. Asi si lepší vládnutí nholt nezasloužíme. Tak přeji všem zodpovědnou nebo šťastnou ruku.

Tolerujeme násilí ?

3. října 2016 v 9:46 | donPepe |  Úvahy
Jdeme po ulici, čekáme na zastávce a vedle nás se strhne mela. Druh bije svou družku, skupina delikventů napadne jednotlivce s úmyslem ho okrást nebo se prostě jen pobavit. Jak se zachováme ? Zasáhneme ? Slovně nebo aktivně ? Nebo budeme jako koukat jinam, odejdeme z místa a budeme rádi, že se neděje nám ? V médiích pak slyšíme o lhostejné společnosti, že nikdo nezásahl, kolemjdoucí jen přihlíželi. Mnozí mají v paměti ještě statečný čin p. Velíška, po kterém se dnes uděluje cena za podobné nesobecké jednání. Ale kdyby věděl, jak jeho jednání skončí, nerozmyslel by si to ? Případně jeho rodina by určitě přivítala, kdyby se zachoval nesprávně a do konfliktu se aktivně nevložil. Já osobně bych ve většině případu radil jen zavolat policii. I když chápu, že někteří neudělají ani to. Proč ? Mohou mít sami nějaké opletačky s policií, nejsou zrovna tam, kde by měli být a nebo vědí, že se nakonec budou muset dostavit jako svědci k výslechu, popř. k soudu. Sice si splní svou občanskou povinnost, ale může si zkomplikovat svůj osobní život. Hned rozvedu. Incident skončí trestním oznámení pro napadení, omezování svobody a vydíráním, státní zástupce ovšem rozhodne o vyšetřování pachatele na svobodě. A vyšetřování trvá, i když běží hladce, docela dlouho. Pachatel přes advokáta zjistí, kdo by mohl být oním svědkem. Může vyvíjet nátlak, někoho si na to najmout. Reakce policie je většinou strohá. Dokud vás nenapadne, nemůžeme nic dělat, popř. volejte, když se přiblíží. Teď budu myslet za sebe. Když budu svobodný, bezdětný, tak si s tím nějak poradím, ale vystavit svou rodinu nebezpečí je něco jiného.
A tohle vše se honí hlavou přihlížejícím. Tak že rozumím tomu, že někdo nezásáhne ani nezavolá policii. Sám mám několik historek s napadením a angažováním se. Od zastání se kamaráda v baru nebo diskotéce (pak jsem se sám se zlou potázal), na vojně zastat se šikanovaného, když překročilo únosnou mez - jako mladej jsem opět pykal, jako starej už to bylo v pohodě až po zastání se ženy na ulici v potyčce se svým druhem, kd yto skončilo společným agresivním postupem dvojice proti mé osobě. Jestli to měli takto připravené, nevím, ale pár podobných případů jsem zaznamenal. Udělat rozruch a pak okrást zasahující nebo přihlížející jest obvyklým trikem.
Když má dcera byla malá, reagoval jsem na podobné situace opuštěním místa. chránit hlavně sebe a nevystavit případnému nebezpečí dceru bylo hlavním mottem. Dnes už je dospělá a já zase můžu reagovat aktivněji. Ale jsem rád, že zatím vždy stačil slovní zásah. Umím se o sebe postarat, ale radši se z problému vykecám. Nikdy nevíte, jestli má druhá strana skrytou zbraň nebo není pod vlivem návykové látky. Alkohol je v pohodě, sice u někoho agresivitu zvětšuje, ale na výdrži a rychlosti reakce nepřidá. Z drogami je to složitější, agresivní jedninci jsou většinou pod vlivem amfetaminu nebo podobných nastřelováků, a pak je můžete prohodit třeba výlohou, vstanou a perou se dál.
Tak že bych to neviděl tak špatně s tou tzv. tolerancí násilí a někdy mě nadzvedne strohé a odsuzující hodnocení redaktora (-ky) všech lidí, kteří nezasáhli. Naše pravé já odhalí právě až krizová situace. Krátké rozhodování mezi rozumem a instinktem. Třeba překvapíme sami sebe.
A jinak asi méně aktivní přístup souvisí s dobou, je taková línější na přímou akci. Vyfotit, natočit, zasdílet, okomentovat z bezpečí svého mobilu, tabletu nebo notebooku. Možná už existuje nějaká aplikace na hlášení pouličního násilí. Označím ikonku, systém si mě dle GPS najde, přepne na případné kamery v dosahu, vyhodnotí a policie do pár minut řeší. Nevím ovšem, jestli mám vítat nebo se bát.