Věk odchodu do důchodu

2. září 2016 v 12:28 | donPepe |  Úvahy
Posledních pár dní omílané téma. Zastropovat, nezastropovat ? Zalíbit se či nezalíbit, tak zní otázka. Pana Babiše nemusím, tnetokrát s ním souhlasím, že je zbytečné mlít neustále o něčem, co bude za 15 let. Do té doby se může vše několikrát změnit. Zákony se schvalují, dodatky pašují, novely platí. Co dnes schválíme, za rok nemusí platit. Řešit by se měl hlavně problém v různorodosti profesí. Představa že horníci, zedníci, malíři, obráběči, řidiči, hasiči atd. budou moct pracovatdo 65 nebo více let je absurdní. Ještě více absurdní je představa, že seženou jinou práci, kterou budou moct dělat déle. Kdo zaměstná v kanceláři někoho, kdo 30 let zedničil ? Uznávám komplikovanost problému a neochota ji řešit pramení z obavy ztrát preferencí. Jestliže by se měl odchod do důchodu strukturovat dle profesí, už vidím ty tlaky na to, kdo kam bude patřit. A nakonec i tzv. českou šikovnost, že úředník si na rok půjde pracovat na stavbu, aby mohl odejít dříve do důchodu. To by bylo zase v ulicích a médiích odborářů a manifestací.
Takto několik let dopředu se má stanovit a měnit celý důchodový systém, hlavně způsoby jeho financování. Protože až začnou chodit za zhruba 20 let do důchodu silné ročníky ze 70. let, to bude teprve problém. A s touto skupinou souvisí i další problém, který nikdo neřeší a jako ho ani nevidí. Aktivní pracovní věk už spadá pouze do doby po komunismu. Dlouhodobě nezaměstnaným se započítají maximálně 3 roky za evidenci, zástup pracujících převážně na dohodu též ostrouhá, úprava, kdy se u takové smlouvy může platit i sociální pojištění (hlavní ukazatel) platí teprve od letošního roku.
A pak tu máme skupinu živnostníků odvádějící minimum s minimálním budoucím důchodem. Představa, že si uspořené peníze nechávají na důchod je úsměvná. I kdyby, tak o hodně peněz je připraví potomci. Exekucí na důchody z těchto důvodů přibývá velmi rychle a tempo se bude zvyšovat. Máme prostě dobu všechno hned, nečekejte, pučujte si, platit se bude až pak.
Ale kdo přesně bude platit dluhy celé společnosti v budoucnu ? nepřemýšlet, až pak, ekonomice se daří a bude to stále jen lepší. Protože politici mají přece nádherné vize plné usměvavých lidí asociálních jistot.
Já jen doufám, že mé peníze šetřené na důchod ve 3. dobrovolném pilři nikdo neznárodní, jak se stalo například v Maďarsku. Protože košile, je vždy bližší než kabát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 2. září 2016 v 14:40 | Reagovat

Já věk odchodu do důchodu neřeším.
Je mi čtyřicet a aktivně jsem pracovala jen asi pět let.
Jo, mám tři děti, něco se mi započítá z pracáku, ale pořád mi bude chybět spousta odpracovaných let...
Takže až já půjdu makat, bude to do smrti...
Šla bych hned. A fakt ráda, ale matky s knihařským výučákem nějak nikdo moc nechce a pokud ano, je to do nepřetržitého provozu...
A to teda pardón, ale já jsem hlavně máma.
Vidím v okolí hodně dětí, který maj mámu v práci na směny a toulaj se po ulicích, v ruce cigárko a za zadkem podivnou partu.
Jakých dětí? Tak kolem deseti let...
Nějak nestojím o to, aby moje nejmladší prošla třetí třídou dvakrát, protože máma stejně není doma.
Asi jsem se moc rozmazlila v těch dobách, kdy jsem ještě chodila do práce.
V dobách, kdy v naší fabrice pracovaly mámy od sedmi do tří, od pondělka do pátku. A pokud tam náhodou byly dýl, tak se šéfová slušně zeptala, kdy by se to těm maminám hodilo, kdy mají hlídání a taky se postarala, aby to měly slušně zaplacené.
Já do důchodu prostě nepůjdu.
Taky nebudu hlídací babička, ale já pro svý děti dělám maximum už teď...

2 donPepe donPepe | Web | 2. září 2016 v 15:11 | Reagovat

[1]: Moc hezky napsané, i tím by se měl stát zaobírat, stejně jako výší důchodů pro lidi pečující o osobu blízkou z důvodu hendikepu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama