Krásy a úskalí babího léta

26. září 2016 v 11:27 | donPepe |  Životní styl
Současné slunečné a bezdeštivé dny si vyloženěn užívám. Trend teplých podzimů a pozdějšího nástupu zimy posledních deseti let se mi líbí. Pocházím a žiji v Jablonci n.N., za mého dětství se tomu říkalo nočník Evropy. V létě neustále pršelo, když v nedalekém Turnově kvetly jahody, u nás teprve mizely poslední zbytky sněhu. Letošní tolik kritizované léto s častými dešti a nevysokými teplotami byl takový místní standart. Ostatně loňské léto se vymykalo a pamětníci marně loví srovnatelné. Doufám, že trend bude pokračovat a po mimořádně teplém září, přijde teplý říjen, listopad a prosinec.
Že kazím bílé Vánoce ? No dobře, deset centimetrů krásného křupavého sněhu ať napadne. Já už si sněhu užil dost. odklízení a brodění mě unavuje. Ve střediscích na horách ať padá a padá. I když dnes jim stačí jen teplota pod nulou a děla udělají své.
Ale zpátky k babímu létu. Ještě radši mám právě teplý nebo aspoň slunečný říjen, kdy barvy podzimu přidávají procházkám v přírodě pohádkový dojem. Čerpám každý sluneční paprsek a žehnám každému nedeštivému dni. ano, příroda potřebuje vláhu. Proto navrhuji déšť přes noc a k večeru a přes den modrou oblohu. Ale vnitřně samozřejmě vím, že se blíží ona zima. Chladné temné dny, kdy kromě Vánoc kvůli pohádkám mi připomenou mé dětství a dobu, kdy dceruška byla ještě malá, nastolují onu depresivní náladu. A čím jsem starší, tím zimu nemám více rád. Ale nevynechal bych ji, jen by mohla probíhat následovně: 23.12. napadne sníh, trochu připadne v lednu, v půli února už nastupuje jaro, lyžuje se jen na horách, v ulicích žádná břečka. Ovšem jako milovník přírody vím, že by to právě přírodě moc neprospělo. Ale co nadělám, jako kluk jsem zimu miloval a divil se dospělým, proč někdy brblaj o zimě. Sám jsem se stal brblajícím.
A během babího léta a krásného října, před blížící se zimou, má sto chutí se vším praštit, v práci dát výpověď a někam zalézt. Možná je to genový pozůstatek jeskynních lovců, kdy se přes jaro, léto, podzim vršily zásoby a tloustla tuková vrstva a během zimy se přežívalo v jeskyni u ohně, jen občas se lovci vydali na doplnění zásob. Tolik má zjevně zkreslená představa o pohodovém životě jeskynního člověka.
Naštěstí kvůli potřebě platit nájem a kupovat si potraviny depresivní myšlenky na zález zapudím a upnu se k jaru, kdy nám příroda zase ukáže svá pověstná kouzla.
Tak šup, ven na procházku, užít si babího léta plného krásných bab, kterých je v Čechách pořád dost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 1. října 2016 v 23:14 | Reagovat

A jé, koukám, že ten "nočník" je pěkně velikej, propojenej tramvajovou tratí k nám :-)
Vlastně jsme skoro sousedé :-)

2 donPepe donPepe | Web | 7. října 2016 v 12:45 | Reagovat

[1]: Zrovna dnes jedu tramvají na pravidelnou kávu s dcerou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama