Víra, náboženství, církve

29. srpna 2016 v 9:44 | donPepe |  Úvahy
Víra, náboženství a církve zasahují do života každého člověka. Víru poznáváme už jako děti. Automaticky věříme lidem v okolí a v bezpečnost domova, že všichni jsou tu pro nás, uspokojují naše potřeby, chrání nás, bdí nad našim bezpečím a plní naše přání. Věříme, že nám rodiče dají dobrou noc a ráno nás přitulí a připraví snídani. A první roky našeho života formují náš první náhled na víru a etický kodex. Když máme šťastné dětství, pohled na svět je radostnější, když nám je ubližováno, víra ve svět a okolí je mizivá. Samozřejmě když jsou rodiče ortodoxní vyznavači jakéhokoliv náboženství, tak nás to ovlivní na celý život, buď půjdeme v jejich šlépějích nebo s dospělostí utečeme.
V dospívání se objeví víra v sebe sama, v naše schopnosti, v nezranitelnost. Zároveň se snažíme někam zapadnout, být součástí skupiny. Přebíráme názory ostatních nebo je sami ovlivňujeme. Bouříme se proti zavedeným pořádkům, experimentujeme, chceme se lišit. Když nezapadáme do společnosti,můžeme se uzavřít do sebe a útěchu nám může poskytnout právě víra, ať už v nespravedlivý svět, v boha, vědu, v konkrétního mesiáše. Moderní technologie nám umožňují se realizovat i ve virtuálním světě, zde hledáme spřízněné duše, vytváříme skupiny a vyměňujeme si informace a názory. Můžeme si udělat vlastní náhled na víru a náboženství, porovnávat, analyzovat.
Naši víru ovlivňují samozřejmě události, které se dějí nám nebo našim blízkým. když někdo takový odejde je přirozené uvažovat o tom, co je vlstaně dál. A existuje něco takového ? A když ano, musím pro to něco udělat ? Je více možností ? Setkáme se tam ? A další a další otázky. I ateisté mohou přemýšlet tímto směrem. Vím o čem mluvím, hrdě se k nim hlásím. Někdo věří jen ve vědu, někdo v přírodu, vesmír nebo temné síly a nepotřebuje se někde sdružovat.
Na výběr máme 5 základních a nejrozšířenějších náboženství: křesťanství, judaismus, budhismus, islám, hinduismus. A spoustu dalších menších, které se oddělily postupem času jako Svědci Jehovovi nebo Scientologická církev. A na internetu si můžeme vygooglit další, jejichž nastudování nám trvalo větší část života.
Proč existuje tolik směrů ? Dle mého kvůli moci. A tak se dostáváme k církvi, která vznikla kvůli moci, vybíráním peněz a ovládání mas. Jen když se podíváme na historii křesťanství - papež, vzdoropapež, katolíci, evangelíci, protestanti. Dál radši nepůjdu, nejsem zrovna expert. K oddělování docházelo právě kvůli dělení moci. Staří se nechtějí vzdát svých výsad, mladší nechtějí čekat až na ně přijde řada. A došlo většinou k násilnému převzetí nebo odchodu jedné skupiny druhou. Církve vybírají odpustky, příspěvky, stavěvjí si honosná sídla a hromadí majetek. Má to snad být jejich úkol ? V dřívějších dobách se zase některé řády staraly o nemocné a potřebné, sirotky. Záslužná činnost, ovšem na druhé straně stojí šikana, zneužívání, násilné odnímání dětí narozených mimo manželství, násilné předělávání problematické mládeže (např. homosexuálů). Dle mého je těch špatných věcí více než těch dobrých. Podobnou historii asi najdeme u dalších starých i mladších církví. Církve se vždy distancují od tzv. sekt, při tom všechny církve v podstatě začínaly jako sekty. Církev musí být státem uznaná. Že naše duše je složitá a hledání těžké plyne jen ze seznamu takto uznaných církví.
Teď se budu rouhat, i když vlastně nevím, jestli u ateisty je to správný výraz. Kdyby Bůh chtěl takové církve, jako na světě máme, chtěl by vystavěné chrámyx se svou podobiznou, chtěl by sloužící hodnostáře bažící po penězích a moci, musel by to být sociopat s narcistní poruchou.
Já osobně věřím v přírodní zákony, trochu vědu, trochu vesmír a hlavně v to, že v přírodě námpatří jen určité místo, jsme součástí celku, a když se ten celek snažíme ovládnout a tím ho zničit, není to dobré. Věřím, že by člověk měl chránit své blízké, nesouhlasit s bezprávím, neměl by ubližovat ostatním nebo se na jejich úkor obohacovat, měl by žít v souladu s přírodou i společností a snažit se to dobré předat další generaci a to špatné nechat být. A věřím v to, že mě nikdo nebude násilím přesvědčovat k žádné víře, ať už ji zaštiťuje jakýkoliv Bůh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lukahal lukahal | Web | 29. srpna 2016 v 11:19 | Reagovat

Pro mě zajímavá exkurze do toho , jak nás od dětství ovlivňuje víra či důvěra k různým věcem .... Pro mě osobně by bylo záhadou, proč je tolik náboženství, tolik  protichůdných teorií pojetí Boha, být Bohem byl bych schizofrenní, pokud bych měl vyhovět všem představám lidí osobě.Problém, ale není v tom jaký je Bůh, ale jak Boha svým učením a životem prezentují církve.Jestliže řeknu např. Nezabiješ ( křesťané by měli milovat dokonce své nepřátele ) a pak bez milosti mastím věřící či nevěřící hlava nehlava ( viz 1. a 2. světová, které vznikly v tkv. křesťanských zemích ), těžko můžu tvrdit,že zastupuji Boha na zemi a dělám, co chce Bůh. Ne Bůh, ale lidi a církve znevažují Boha a jeho etický kodex. Ne všechna náboženství,církve nebo sekty takto znevažují Boha, to by byl trochu zjednodušený pohled....

2 donPepe donPepe | Web | 29. srpna 2016 v 11:58 | Reagovat

Je to těžké rozhodování, jestli nám to více přineslo než oblíbilo v celkovém obraze. Já znám spoustu hodných lidí, co nevěří a do kostela nechodí, a na druhou stranu lháře, podvodníky, násilníky, kteří se za Boha schovávají nebo chtějí rozhřešení za úplatek.

3 lukahal lukahal | Web | 29. srpna 2016 v 12:42 | Reagovat

Já osobně jsem věřící člověk s ateistickou výchovou a možná díky rozumnému přístupu mého nevěřícího otce jsem k zkoumání Boha a náboženství mohl přistoupit více méně bez předsudků a předpojatostí. Znám a mám rád spoustu nevěřících lidí, kterých si vážím a také neméně věřících, kteří díky své pevné víře dokázali spoustu dobrých věcí. Spíš jsem se snažil vyjádřit, že je dobré odlišit Boha od náboženství.Náboženství paradoxně Boha  pošpiňují a zastírají jaký je Bůh, spíš než by mu přinášeli čest a chválu.

4 donPepe donPepe | Web | 29. srpna 2016 v 14:53 | Reagovat

[3]: ano, souhlasím, víru v Boha chápu, s náboženstvím jako celkem mám problém a církve dle mého nemají s vírou mnoho společného.

5 Astaer Astaer | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 16:46 | Reagovat

Pokud jde o ta různá náboženství, tak si můžete všimnout, že se v mnohém výrazně odlišují, nauka jednoho náboženství je proti nauce nějakého jiného. Všechny pravdivé být nemůžou, jen jedno.

Co se týče Církve, tak tu založil Pán Ježíš. To vyplývá jak z Písma sv., tak i z historických skutečností. Takže tak to chtěl Pán Bůh. No, a pak všechny ty další „církve“ a sekty, kterých je nepřeberně, jsou lidské výmysly, tudíž něco proti. Myslím, že se to dá vypozorovat — všechna ta nová společenství, počínaje tzv. pravoslavím po velkém schizmatu, se oddělila od původní Církve, která nadále trvá a je to katolická Církev.

Vůbec se nedivím, že u vás špatné věci převažují, když o těch dobrých nejspíš ani nevíte, neuvádíte je. xD

6 Astaer Astaer | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 16:51 | Reagovat

[3]: Ale k čemu vám bude, když oddělíte náboženství a Pána Boha? Náboženství je nauka o Pánu Bohu.
Ale pravda, můžete použít místo náboženství filosofické disciplíny jako je ontologie a theologie. ;)

7 donPepe donPepe | Web | 2. září 2016 v 19:03 | Reagovat

[6]: Jen se zamýšlím, jestli náboženství a boj o moc následovníků různých církví přináší v celkovém výsledku více zla anebo dobra. A taky nemám rád schovávání za úsloví, Bůh tomu tak chce má dcero, můj synu. Kolik katolická církev nashromáždila majetku na svá honosná sídla, drahé limuzíny a kolika procenty z toho příspívá na dobro ?

8 Astaer Astaer | E-mail | Web | 3. září 2016 v 11:16 | Reagovat

[7]: Tak co se týče např. Charity katolické Církve, jedná se o největšího poskytovatele sociálních služeb v ČR, jak se můžete dočíst na Wikipedii.

Jinak si můžete přečíst knížku s názvem Jak katolická církev budovala západní civilizaci. Je to ucelený popis, jak se v historii katolická Církev zasloužila o mnohá dobra.

9 donPepe donPepe | Web | 3. září 2016 v 15:49 | Reagovat

[8]: Díky za tip, já netvrdím, že páchali jen zlo, ale např. původní obyvatelé Ameriky mají úplně jiný názor na jejich "dobro", čarodějnické procesy, Jan Hus by též nesouhlasil se vším. A nedá se ani věřit historickým kronikám doslova, představa, že si nevylepšovali svůj obraz a špatné věci a činy nezaznamenávali, je úsměvné. Navíc taková díla jsou sepsaná z jednoho úhlu pohledu. Stejně tak mohu vycházet z dějin a sepsat všechna zla, které má na svědomí katolická církev za celou dobu. Každá mince má dvě strany.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama