Srpen, čas reparátů

8. srpna 2016 v 9:27 | donPepe |  Životní styl
Prázdniny se překlopily do druhé půle a na její konci čekají nezdárné žáky a studenty reparáty. Jak ze soukromého, tak profesního života mám dpjem, že procento opravujících žáků je každým rokem větší. Když si vemu, že žáků je ve třídách daleko méně, než v 80. a 90. letech a spousta žáků má individuální plány, jde to se znalostmi a schopnostmi dolů. Respektive se nůžky mezi nejlepšími a nejhoršími rozevírají stále více. Ale to neplatí jen pro vzdělávání a výsledky.
Já jsem na ZŠ chodil v těch 80. letech za komunismu, bylo nás ve třídě běžně 35 žáků i více. Když nepočítám stěhování, tak nás kvůli prospěchu nikdo neopustil a došli jsme až do 8. třídy bez reparátů i nedostatečných. Žádné poruchy učení, soustředění, ADHD a různé dys poruchy se nediagnostikovaly. Ale ze zážitků, které si pamatuji, jsme tam podobné žáky měli. Ale byli bráni prostě jako horší, pomalí popřípadě hloupí. Ale prospívali, nevím, zda kvůli jinému přístupu tehdejších soudruhů a soudružek a jinému pohledu na vzdělávání.
Dnes každý rodič při sebemenším problému dítěte ve škole běží do poradny, a běda, jak tam mu nepotvrdí, že dítko trpí nějakou poruchou a jako rodič je z obliga. "Prostě mi tam napiště, že je ADHD, má poruchu soustředění nebo něco podobného, já potřebuji papír do školy." Nechci samozřejmě znevažovat žáky a rodiče, kteří mají opravdu nějaké poruchy. I když i odpovědnost rodičů je zde velká. Z některých výzkumů vyplývá, že tyto psychické poruchy vznikají v těhotenství a v ranném dětství. Divoký životní styl rodičů a špatné návyky jako kouření, alkohol a další toxiny určitě vývoji dítěte nemají blahodárný vliv.
A z vlastní zkušenosti jsem si všiml souběhu dvou křivek schopností a znalostí hlavně dětí na prvním stupni. Čím horší známky, chování a výsledky ve škole, tím více času strávených na herních konzolích, počítači, internetu. Zde se výsledky získávají lépe, pocity z úspěchu jsou intenzívnější. Klasický únik od reality, kde se musí pro úspěch více udělat, věnovat více času a úsilí pro výsledek. Když rodiče tolerují, v pubertě se chování zhorší a únik od reality se provozuje navíc tím alkoholem, drogami, gamblerstvím, nedokončeným studiem a neschopností udržet si práci. Jakákoliv frustrace zastavuje vývoj a dítě se uzavírá do sebe a do svého virtuálního světa.
Samozřejmě ne vždy dojde ke katastrofě, ale celá problematika stojí za zamyšlení. Když dítěti ustupujeme už od ranného dětství, tím hůře se nastavují pravidla později a spoléhat na to, že dostane rozum a vyroste z toho je přinejmenším bláhové.
Všem připravujícím se na reparáty přeju hodně štěstí, ale cesta vede přes úsilí a píly. Rodičům přeji pevné nervy a sílu na zachování disciplíny pro své potomky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 8. srpna 2016 v 12:37 | Reagovat

Letos je to dobrý, ale ještě loni jsem se reparátu tak trošku obávala. To synek končil prvák a já do poslední chvíle netušila, jestli projde a nebo ne. Prošel :-)
Letos už prošel mnohem snáz, s jednou čtyřkou.
On ten prvák je asi nejnáročnější.
Studentem zmítají hormony, předměty jsou úplně nové a dost často takové, o jakých žáčci v životě neslyšeli :-)
Jenže to není jen střední škola.
Slečinka letos končila devítku a já najednou zjistila, jak se ti hajzlíci pubertální flákají.
Přijímačky hotové, střední školu "jistou" a tak se na všechno vybodnou. Prostě zapomenou, že tu základku musí taky dokončit.
A bum, tři z její třídy jí jednoznačně nedokončili, pár čeká ten reparát, mají šanci...
A ta moje malá dokončila první. A ano, už u ní nepůjdou do druhé třídy všichni.
Ale žijem ve čtvrti nepřizpůsobivých, takže se to tak nějak čekalo...

2 donPepe donPepe | Web | 8. srpna 2016 v 16:27 | Reagovat

tak střední už je těžká, nové předměty, nové nároky, přebírání odpovědnosti. tak ať se daří co nejlépe všem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama