Lze změnit názor ?

19. srpna 2016 v 9:00 | donPepe |  Životní styl
Lze změnit názor ? Určitě ano. Náš názor obecně určují naše životní zkušenosti a informace, které dostáváme. I když úplně první názory se formují v úzkém rodinném kruhu. Např. táta fandí Spartě, malý syn fandí Spartě a nenávidí Slavii. Dalo by se pokračovat do nekonečna. Obecně až do puberty se naše názory dost překrývají s názory našich rodičů případně sourozenců. S pubertou přichází vzdor a měníme názory na cokoliv, jen aby jsme byli v opozici. Nenávidíme společenský řád, pro nás nesmyslné rady a příkazy, co nám doporučují starší lidé je přinejmenším vopruz. Dáváme si závazky a sliby, že až my budeme mít děti, budeme je vychovávat úplně jinak, budeme respektovat jejich názory, vždy je podpoříme a nikdy nezapomeneme, jak jsme stejné období prožívali my a nebudeme své potomky tolik prudit.
Za sebe musím říct, že jsem tento názor nezměnil, a často jsem při výchově dcery vzpomínal, jak jsem se cítil já v podobných situacích jako dítě nebo dospívající. Dle mého jsem tolik nebazíroval na nepodstatných maličkostech, nekladl tolik důraz na školní výsledky, v oblasti volného času nechával prostor. Dbal jsem hlavně na komunikaci a dochvilnost. Když se něco domluví a slíbí, dodrží se to. Když v důsledku událostí nelze, informuje se, vysvětlí. Nejhorší je zákaz bez vysvětlení. Samozřejmě v pubertě docházelo k rozepřím. Když se mi nelíbilo rozhodnutí, tak jsem vysvětlil své stanovisko, možné důsledky, ale rozhodnutí nechal na dceři. Mou snahou bylo, aby si uvědomila, že když udělá špatné rozhodnutí, přijdou důsledky a musí přijmout odpovědnost. Někdy jsem se musel hodně držet v duchu, abych nevybouchl. A někdy k výbuchu došlo, a lítaly zákazy a nesmyslné věty. Adrenalin rychle klesl, následovala klidná diskuze a omluva za prudou reakci.
Vždy se lépe prezentuje názor na věc, ke které nás nepoutají přímé emoce. Názory semohou měnit, hlavně v dnešní době, kdy na nás neustále dopadají stále novější a přesnější informace a data. Různé studie, zkušenosti o které se dělí lidé na svém blogu. Bohužel, šíří se též mnoho dezinformací. Ale názory na zásadní věci se nikdy nezmění. Patří mezi ně opovržení nad pachateli násilných trestných činů a to hlavně na dětech a ženách i nad obchodníky s drogami (zde jsem pro výrazné navýšení trestů), odpor k veškeré církvy a jejich hodnostářům, nedůvěra k justičnímu systému, nenávist k diktatuře (jak komunistické tak fašistické), jsem pro rovnoprávnost a to jak v pracovních příležitostech a odměnách, tak i k tomu, aby soudy nahlížely stejně na muže i ženy v soudních řízeních o děti. To vychází z mého dalšího názoru, že si nelze vybrat jen práva a výhody, ale je třeba plnit i povinnosti, které patří k danné situaci.
Všemu je nadřazený názor: budu milovat svou rodinu a jsem připraven obětovat maximum pro její ochranu. A to i kdybych měl přehodnotit vše ostatní. To je pro mě nejdůležitější.
A další názory na sport, politiku, módu, auta, kolegy z práce, sousedy, zákony, novou generaci puberťáků, důchodocý systém, migranty, vesmír .... to se může změnit ještě mockrát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. srpna 2016 v 12:14 | Reagovat

Taky souhlasím s tím, že ty základnější názory se nedají změnit jen tak, přece jen se na tom zakládá náš pohled na svět a naše osobnost a chování.

2 donPepe donPepe | Web | 19. srpna 2016 v 12:34 | Reagovat

[1]: Doufám, že patříme k většině :)

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 19. srpna 2016 v 14:05 | Reagovat

Dlouho jsem si myslela, že získávat peníze prací je jediné poctivé. A najednou kolem sebe vidím tolik maminek, které by chtěly pracovat, ale pak neuživí děti, nemluvě o tom, že je vlastně ani neuvidí a tak žijí z dávek.
Ano, získávat peníze prací, to pořád vede, ale v některých případech je to fakt naprostá blbost...  
Názory se nejen mění, ale také poupravují a podobně...

4 donPepe donPepe | Web | 19. srpna 2016 v 20:47 | Reagovat

Zvlášť když si maminky ještě neumějí vybrat partnera a zůstanou sami, správný chlapi docházejí a noví se nerodí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama