Doba průzkumů, studií a blogů

31. srpna 2016 v 9:41 | donPepe |  Úvahy
Jak se asi bude říkat naší době za pár staletí nebo tisíciletí. Když ovšem ještě lidstvo bude existovat v takové podobě, kdy to bude někoho zajímat. Doba technologická, internetová nebo datová ? Podmnožinou bude záplava vědeckých i nevědeckých studií a průzkumů. Někdy žasnu, na co se studie a průzkumy dělají. Holt, agentury se musejí něčím živit, aby přežily, musejí zaujmout. Teda v lepším případě za průzkumem stojí agentura, protože vycucat si údaje z prstu, doplnit pár grafy a upravenými fotografiemi, je dnes velmi jednoduché. A ve smršti průzkumů není čas koukat na to, co je a není pravdivé. Překvapují mě i výsledky různých věděckých studií, jdoucí často proti sobě. Tahle látka organismu škodí, v jiné studii je nezbytná pro jeho vývoj. Cukr škodí, ne, horší je sůl. Pozor na cholesterol, nejezte tolik vajec. Ne, vajíčka jsou zdravé. Selský rozum nestačí pobrat všechny výsledky. Naštěstí člověk zná i ze života, tak se nesmí nechat zaskočit. Jeden doktor doporučí studené obklady, druhý teplé. Tak že odražené, aby se někdo neurazil.Sociální sítě pak podporují šíření různých názorů, agresivní střety odpůrců a zastánců různých teoriií. Někdy ani nemůžeme posoudit data z věděcké studie, protože je moc odborná. Pak zbývá víra, ztotožnění se s nějakým názorem.
Všeobecně lze říct, že studie nebo průzkum vznikne na zakázku. Mám zadání, jak to má dopadnout, vyberu si prostředí a data, která zapadají, zkusím najít podobně smýšlející kvůli odkazům. Nezapadající údaje potlačím a mám průzkum, který se přesně hodí k dané problematice. A dovedu si představit i švindlující vědce, kteří žijí z dotací jako jiná odvětví. Po nějaké době se vždy musí přijít s něčím novým, nejlépe průlomovým. Protože grant je grant. Jestli se po nějaké době přijde na chyby nebo lži, je otázka fungování kontrolních mechanismů. Ale samozřejmě si myslím, že k podvodům dochází v malém procentu. Záleží na toku peněz. Ideální příklad je ještě z dob neinternetu, kdy si tabáková loby nechala vypracovat studii o škodlivosti kouření a nejdůležitější fakta zamlčela. Čím se točí v daném oboru více peněz, tím je tendence zkreslovat větší. Všude pracují jen lidé, kteří mají rodiny, koníčky a hypotéky.
A pak jsme tu my, blogeři, kteří přebíráme výsledky, vyvozujeme vlastní závěry, souhlasíme nebo odporujeme, vyměňujeme si komentáře. Ten pocit, že co napíšu, je součástí celého světa, může si můj článek přečíst kdokoliv na světě, kdo má připojení, je opájející. Ovlivním někoho, získám stoupence nebo opovržení ? Cekem jedno, hlavně si užívám možnost svobodně psát a komentovat. A všem přeji, aby ta doba trvala co nejdéle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama