Police story pokračuje

7. července 2016 v 18:08 | donPepe |  Úvahy
Opět se vracím k tématu policie, jíž se týká zpráva nejvyššího státního zástupce Zemana, která obsahuje informace o prorůstání zločinu do nejvyšších pater policejní hierarchie na policejním ředitelství. Zmiňuje situace, kdy policisté sondují situace ohledně vyšetřovaných kauz ve snaze vynést informace, zjišťují na koho se chystá žaloba. Pro mě tato zpráva neobsahuje mnoho nového. Propojení policistů, zločinců a podnikatelů započalo v 90. letech, kdy se bývalí policisté vrhli na podnikání, využívali své kontakty a propojení na aktivní policisty ve službě. Obchody s elektronikou, stavební firmy, bílí koně, smyšlené faktury, vydírání atd. Dnes jsou informace nejdůležitější, kdo má nejnovější, nejpodrobnější a nejtajnější, vyhrává. Tyto vztahy fungují, jak na lokální úrovni, tak na republikové. Od 90. let se změnila struktura zločinu, kdy od násilné trestné činnosti jako vydírání, loupeže se přechází k daňovým únikům v nastrčených firmách. Jsou to složité případy, odborníků v řadách policie málo a stačí zasáhnout do vyšetřování změnou v týmu, falešným obviněním a vyšetřování se zbrzdí, ne-li zastaví. Právě v těchto případech je vynášení informací nejvíce nebezpečné. V každé politické straně se najde politik, který je nějak spjat s řadou podnikatelů. Každý ministr vnitra má svého oblíbeného podnikatele. A ty samozřejmě zajímá, jestli náhodou někdo nechce vyšetřovat toho mého známého, jaké mají důkazy proti němu, na čem postavit obhajobu nebo jak zařídit, aby soudu předsedal spřízněný soudce.
Je dobré, že se o tom mluví. Asi se celkový výsledek jen tak nedovíme. Problém policejních špiček je i v tom, že policejní ředitel nebo jeho náměstci, vůbec nemají zasahovat do vyšetřování a zjišťovat informaci, byť pro naše politické špičky. Budu doufat, že jen cítí jakousi falešnou loajalitu k politikům a zákulisním hráčům, kteří je na jejich posty dosadili. Věřím, že existuje dost poctivých policistů na různých úrovních. Potřebují jen klidné zázemí a nevměšování do své práce.
Už tak někteří lidé ztrácejí víru ve spravedlivý stát, kde jsme si všichni před zákony rovni. Na cestě ke spravedlnosti potřebujeme poctivé policisty, státní zástupce a soudy a nevměšování politiků nebo lobistů do jejich práce. Když se zjistí porušení zákona, zneužití pravomoci, mají tyto složky jednat. Ať už je zájmová osoba policejní prezident, jeho náměstek, velitel zvláštního útvaru, soudce nebo státní zástupce. Snad se toho někdy dočkám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama