Spokojený život

1. června 2016 v 8:42 | donPepe |  Životní styl
Spokojený život přeju všem, kdo si ho přejí. Je hodně lidí, co nespokojenost potřebuje k životu. Nespokojenost nás žene dál. Ale každý potřebuje i etapy spokojenosti. S blížícím se Tour de France se život dá přirovnat k etapovému závodu. Potřebujeme těžké horské etapy, klidné rovinné i dny pauzy.
Asi nejdůležitější je spokojený rodinný život následovaný partnerským a pracovním. Když nejste spokojený v práci, dá se s tím něco dělat. Najít si jinou nebo postoupit či sestoupit v současné. Já se v životě živil jak rukama tak hlavou. Obojí má své výhody i nevýhody stejně tak směnování. Při fyzické práci si nenosíte práci domů. Vše spadne z odchodem z práce. Směnování bych doporučil mladším ročníkům, kdy tělo funguje naplno a regenerace sil je nejrychlejší. Navíc tak netrpí rodinný nebo partnerský život. Když jste nespokojení v práci, rodina vás může nabíjet energií, vždyť pro ni to všechno děláte. Při nespokojeném rodinném životě do práce utíkáte. Když ještě nemáte rodinu, je to jednodušší. Berete ohled jen na jednoho dalšího člověka. Při vašich hádkách a neshodách netrpí nikdo další. Bohužel, ani spokojený a harmonický partnerský život nezaručí klidný přechod k rodinné spokojenosti. Jelikož až s příchodem potomků při řešení krizových situací a nálad se pozná, jak na tom jsme. Dopředu se nikdy nedá odhadnout. Samozřejmě když nám partner lže, má spoustu jiných zájmů nebo sklony k alkoholu či jiné neřesti, tak s příchodem potomka se to asi nezlepší. Je běžné utíkat před zodpovědností, v objemu rozvodů patříme ke špičce v Evropě. Malé odbočení - ještě patříme na vrchol žebříčku v konzumaci alkoholu a lehkých drog. Asi to o něčem vypovídá.
Ale zpátky ke spokojenosti. Někdy stačí ke spokojenosti málo. I nějaký ten koníček, aby se člověk nabyl a odreagoval. Cvičení, běhání, divadlo, četba, sledování filmů a seriálů, galerie, rybaření, lezení, malování, sochaření atd. Je mnoho způsobobů, jak se seberealizovat. A patří sem samozřejmě i nějaký ten blog, kde se podělíme o své zkušenosti a načerpáme zkušenosti ostatních. A patří sem i respekt ke koníčkům partnera a po té i dětí, když jsou už samostanější a nebaví je věci a činnosti, které jsme jim doporučili a ukázali. A nesmíme utíkat ke koníčkům stále častěji. Je dobré si stanovit předem čas a harmonogram v souladu s rodinou, aby nám spokojenost vydržela.
Reagovat na nespokojenost se dá různě. Budď si stanovíte plán, co s tím, nebo hledáte únik. Práce se dá změnit. Partner také, je to stále o nás a jednom dalším. Když měníte rodinu, zasáhne to daleko více lidí na mnoho let dopředu. Vztahy rozvedených jsou komplikované, při vstupu nových partnerů ještě komplikovanější. Setkávám se s páry, kteří mají děti v předškolním nebo ranném školním věku a zůstávají spolu kvůli dětem. Oba jsou nespokojeni, ale mají přece ty děti. Děti stejně vycítí, že něco nehraje. Neshody doma se kupí, hádek přibývá. Žít volné manželství není pro každého a s narůstajícím časem se hroutí čím dál více. Nejhorší asi je, když se zhroutí v pubertě potomků, kdy vše je bráno jako velká zrada dospělých. Druhým extrémem je neustálá výměna partnera a rodiny a útěk při první krizi.
Doba je složitá, vztahy fungují méně díky technologiím. Základem ke spokojensti je komunikace, kdy říkáme i nepříjemné věci a zároveň vyslechneme i nepříjemné věci z druhé strany. Vzájmeně se neurazíme a zkoušíme najít společné řešení, aby se naše životy staly spokojenými.
Toť přeji všem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 1. června 2016 v 10:35 | Reagovat

přeji ti tak=é spokojený život... :-)

2 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 1. června 2016 v 12:42 | Reagovat

Já to vždycky brala tak, že spokojenost z poloviny stačí: čili bu´d jsem spokojená doma, nebo aspoň v práci. Ale nemít aspoň jednu tuto "spokojenost", to by mě zabilo.
(Ostatně taky jsem 2 x ze zaměstnání odešla.)
Takže souhlasím a přeji totéž.

3 donPepe donPepe | Web | 1. června 2016 v 18:49 | Reagovat

[1]: Díky

4 donPepe donPepe | Web | 1. června 2016 v 18:49 | Reagovat

[2]: Díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama