Manuál pro život, nexistuje

24. června 2016 v 10:38 | donPepe |  Životní styl
Manuál pro život neexistuje. Prostě se žije. Dětství, rodina, škola, dospívání formuje vaše názory a zásady. Úspěchy, neúspěchy, frustace, příkoří ovlivňují naše vlastnosti a formují osobnost. Základem pro žití je svoboda a odpovědnost.
Když se rozhodnu být hajzl, všem lžu, podvádím, kradu a neohlížím se na ostatní, tak z počátku je život velmi jednoduchý. O ostatních si budu myslet, jaký to jsou hlupáci, jak jsem je zase dostal. Sklízet cizí úrodu, to je paráda. Když jsou lidi tak blbí, proč toho nevyužít ? Ale vždy nás dostihnou naše činy. Někdy to trvá léta, ale vždy se tak stane. A nemusí to být jen kvůli karmě. Rodina i přátelé se odvrátí, existujete jen ve společnosti stejných lidí, kde slovo a podaná ruka nic neznamená.
Druhá cesta lásky, pravdy a nastavování druhé tváře je daleko těžší. Většina lidí se pohybuje někde uprostřed.
Někteří lidé vyznávají různá náboženství, jsou členem nějaké sekty, politické strany nebo hnutí právě proto, že čekají, že jim někdo řekne, jak mají žít svůj život, jaké mají mít priority, jak se chovat k okolí, co mají nenávidět a kdo je úhlavní nepřítel.
To se odráží v celé společnosti. V různých oborech vznikají metodické příručky, jak se má postupovat při různých situacích. Jenom, pro boha, abych nenesl nějakou odpovědnost. Postupoval jsem podle manuálu, tak že je vše v pořádku. Mám čisté svědomí, řídil jsem se návodem. Mizí touha po vlastním rozhodnutí a odpovědnost. Mám dojem, že dnešní společnost, hlavně mladší generace, by si nejradši stáhla aplikaci šťastný život do svých chytrých telefonů, a řídila by se dle ní. Což v reálném světě neexistuje. Proto se utíká do toho virtuálního, kde to vše funguje. V reálném dodržujete pravidla, jste hodní a čekáte, že když se stane nějaká nespravedlnost nebo trestný čin, stát se postará o nápravu. A pak trpce zjistíte, že tomu tak není. Důvěra v pravidla a společnost se časem může vytratit a člověk hledá další cestu.
Tak se všichni snažme žít své životy podle nějakých svých pravidel, abychom se mohli podívat každé ráno do zrcadla bez studu a výčitek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 24. června 2016 v 12:28 | Reagovat

Řekla bych, že základem života je chuť žít, s ní souvisí možnost žít, na to pak teprve navazuje svoboda a odpovědnost s ní související.
Jinak souhlasím se vším.

2 donPepe donPepe | Web | 24. června 2016 v 12:57 | Reagovat

Díky, ty první dvě věci jsem bral jako samozřejmost :)

3 altermater altermater | 27. června 2016 v 10:33 | Reagovat

Ano, je to tak. Dnes většina lidí uznává jiné hodnoty. Vítězí materialismus a slovo žít znamená užívat si všech požitků světa co nejvíc. Mnoho dětí nezná pojem nedostatek. Ve společnost jsou nastavená pravidla mít a chtít všechno, co mají ti bohatí. Mnozí z toho mají mindráky. Zavedla bych na ZŠ debaty s psychology, kteří by pomáhali slabším uvědomovat si v čem je vlastně bohatství života.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama