Bezpečná hřiště ?

29. června 2016 v 11:06 | donPepe |  Úvahy
Nedávno jsem viděl reportáž o dětských hřištích a o možnosti jim udělovat certifikát "Bezpečné dětské hřiště." Mluvili tam různí tzv. odborníci na dětská hřiště o prvcívh nebezpečných pro děti a že většinou nějakou závadu najdou i u zabezpečených a oplocených hřišť. Když pominu, že se tím zřejmě tito lidé živí, tak se mi to zdá absurdní. Vzpomínám na své mládí a dětská hřiště. Tehdy se rodilo několikrát více dětí a na sídlišti tato hřiště byla celkem přeplněná. Úrazy se stávaly, děti občas plakali, ale to k tomu patří. Dnes bychom snad chtěli prostory, kam děti odložíme a vůbec žádné nebezpečí nemusíme řešit. Dobrý vývoj je podmíněn zkouškami. Ještě více mě štvou různé pomůcky jako přilby pro nejmenší, které slouží, jako ochrana před úrazy v domácnosti. Chápu je jen ze zdravotních důvodů nebo při sportu. Jak se má dítě naučit koordinovat pohyby a padat ? Akorát si zvykne, že se mu nic nestane a opravdový úraz pak bude mít větší následky. O peníze jde především, stačí raklama a matky zahlcené informacemi si koupí další pomůcku.
Ale zpátky k hřištím. Dříve se kolem hřišť pohybovali rodiče, mluvili spolu a dohlíželi na své děti. Když kouknu dnes, matky hledí do svých telefonů a tabletů ve snaze o nabytí dalších zbytečných informací a o sdílení dalších blbostí. Děti tak mají zdokumentovaný celý život veřejně přístupný na síti (jako teenager to faktocky "ocení"), ale vyroste z něj nemehlo. Přestal fungovat přirozený vývoj a výběr. Jsme obětí bezpečnosti. Nikomu se nic nestane, ale další generace budou líná nemehla s cukrovkou a svoje špatné geny a hlavně návyky předají dál. Naštěstí mě už to tolik nezasáhne.
Samozřejmě článek je myšlen jako nadsázka a měl by sloužit k zamyšlení a správné reakci na to, až bude nějaký expert nabízet super bezpečné pomůcky a hřiště, na které děti můžete odložit, nestarat se a nic se nestane. Svalovat vinu na uspěchanou dobu je zcestné v záplavě spotřebičů, které nám usnaňují život. Dnes se vaření smrsklo na ohřívání polotovarů, dále máme pračky, sušičky, všude vozíme děti autem. Např. vyváření plen už známe jen z filmů. Naši rodiče měli daleko méně času a vše trvalo déle. A myslím, že generace jejich dětí celkem ujde. My už přebíráme hlavně pohodlnost naší doby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama