Svět je krásnej

4. května 2016 v 17:14 | donPepe |  Úvahy
Svět je krásný, jen kdyby tu nebyli lidé. Svět dostává i mnoho negativních přízvisek jako nespravedlivý, bláznivý, temný, absurdní, na hovno atd. Ale to vždy souvisí s chováním lidí. Samotný svět a přírody je nádherná. Místa bez působení člověka, hlavně toho tzv. moderního, už prakticky nejsou. Kácíme, těžíme, znečišťujeme. Vše v zájmu pokroku. Když někdo žije v souladu s přírodou, přijde vzdělaný bílý muž a káže o civilizaci, technologii a prospěšnosti pokroku. A hned se svět změní k horšímu. Při tom jsme ho dostali je n do pronájmu, ale chováme se k němu, jako k majetku. A jako správci si nevedeme dobře. Ale on nám svět nakonec ten účet vystaví. Nebude to hned a ještě chvíli to bude vypadat celkem dobře. Já už konec civilizace nezažiji. Leda by světu pomohl nějaký agresivní virus, asteroid nebo řada obrovských katastrof.
K pousmání je i elita, která káže o znečišťování planety, chrlí návody, co a jak, a na svá sympózia se přesouvá soukromými tryskáči a žije v blahobytu.
Na pokoru je už pozdě, jelikož je nás na tento svět už příliš mnoho. Koho by na začátku 20. století napadlo, že se miliarda lidí na planetě za 100 let zvýší na 7 miliard. A to jsme se velmi snažili tento počet zredukovat válkami. Zdrojů je málo, lidí moc a navíc se lidé chtějí mít co nejlépe. Hlavně ve vyspělých zemích. Debaty na sociálních sítích jsou většinou jedinou formou protestu. Zkritizujeme palmový olej, těžení nerostů v krásách Afriky, dětskou práci a znečišťování ovzduší a řek v Asii. A pak si dáme chleba s nutelou (palmový olej), použijeme tablet a telefon (nerosty) a jdem si koupit něco na sebe (znečištění). Z tohoto hlediska je náš svět velmi pokrytecký.
Z dalšího pohledu je náš svět plný reklam na nepotřebné zboží a absurdit, kdy fotbalisté ze špičkového klubu mohli ze svých výplat utáhli roční rozpočet rozvojové země.
Ale dost bylo pesimismu. Svět je opravdu krásný a užívejme ho tak, aby nás takový obklopoval i nadále, aby ho další generace neznali jen ze 3D animací. A každý může přispět svým malým dílem nepoužíváním určitých výrobků, nenakupováním blbostí a uvědoměním si, že nejdál dojdeš po svých.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama