Pravda, zkreslování, lež, cenzura

17. května 2016 v 13:35 | donPepe |  Úvahy
Jako by témata týdne na sebe navazovaly, sám jsem zvědavý, kam až dojdeme. Heslo, je to na internetu, musí to být pravda, musí být myšleno ironicky. V zemích, kde je připojení internetu normou, jsme zahlceni informacemi, dezinformacemi, lží, fikcí a někdy i pravdou. Dříve člověj nemohl tak snadno oslovit publikum nebo čtenáře. Omamující pocit - něco napíšu a můžu to poslat do celého světa. Komentovat, rozvíjet bláznicvé i seriózní teorie, vydávat se za někoho jiného, zahlcovat internet zbytečnými fotkami a komentáři. Ověřit si všechny informace nelze, nejsou zdroje ani čas. Navíc při tom narazíme na spoustu dalších informací. Že nemůžeme věřit všemu dojde snad každému. Hledám, googluji, klikám na odkazy. A informace se samozřejmě různí, často si odporují. Spolehnout se nedá ani na oficiální weby tiskových agentur. Já si myslím, že zde jsou informace vesměs pravdivé, ale někdy jednostranné dle toho, komu web slouží. Když hledám konspirační teorie, tak musím počítat s neověřitelnými údaji. Pořád jsem rád, že žiji v necenzurované zemi. Aspoň prozatím. V diktátorských a nedemokratických režimech se běžně internet blokuje, některá slova ve vyhledávačích nefungují, jakmile se objeví někde informace proti místnímu režimu, článek a stránky mizí. Někdy zmizí i autor.
Musíme ke všem informacím přistupovat s rozumem. Vidíme fotku se smutným výjevem, pod ní úderné heslo a článek. Přečteme ho a nestačíme se divit. Tohle, že se někde děje ? To musím sdílet. Fotka vytržená s kontextu, stejně tak nesouvisející video. Na Facebooku teď též moderní fotka nějaké známé nebo slavné osobnosti doplněná citátem. Ale ověřit si, jestli dotyčný něco takového vyslovil, většinou nelze.
Všechny politiky stále láká myšlenka internet spoutat, kontrolovat. Pro každou další generaci je internet stále hlavnější zdroj informací. Kdo ovládá informace, ovládá masy, kdo ovládá masy, dostane nejvíc žrádla z koryta. Jsem zvědavý, kam se to posune za další roky. Třeba za deset let zde napíšu kritický článek, ten zmizí i s blogem. Doufám, že opravdu přeháním.
Abych to shrnul. Články a informace na internet umísťují lidé. Lidé sledují určité cíle a dost často lžou.Ale to se dělo vždy. V dávné historii umělo psát vždy jen malé procento obyvatel. Navíc dějiny vždy píše vítěz. Proto i dějepisné údaje načerpané ze starých kronik mohou být velmi zavádějící. Každý se chtěl vykreslit v lepších barvách, panovník chtěl být považován za spravedlivého. Tak že s upřímností údajů je to pořád stejné. Lže se ve jménu boha, politické strany a peněz. Akorát těch šiřitelů informací je mnoho a každý chce mít svou pravdu. Nemusí se jen lhát, ale jen využít informace zapadající do studie nebo projektu, informace nehodící se se prostě zamlčí. Používá se ve všech oborech přes vědu, zdravotnictví, stavebnictví, statistiku atd. atd. Asi nejnebezpečnější je použítí polopravd a lží v oblasti zdraví. Zkusit si ověřit informace u dalšího zdroje, nejlépe mimo internet.
Není všechno zlato, co se blýská. Nad všemi informacemi je třeba se zamyslet. Kdo je autor a co tím získá ? Komu článek prospěje. Na závěr všem popřeju internet bez cenzury, já si chci sám rozhodovat, co a jak vyhodnotím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama