Posedlost právy bez povinností

26. května 2016 v 8:43 | donPepe |  Úvahy
Přečetl jsem si článek o poměrech ve výchovném ústavu pro mladistvé v Chrastavě a o zprávě ombudsmanky i ministerstva školství. O porušování práv místních chovanců, o metodách výchovných trestů, neoprávněných kamerách atd.
Souhlasím jen s tím, že řád musí být pevný a jasný. Nesmí být udělovány vyjímky, všichni vychovatelé, speciální pedagogové i dozor by se měli chovat a hodnotit stejně dle metodiky. Jsou sice krizové situace, kde se člověk musí rychle rozhodnout, někdy i špatně. Po té nastat diskuse a přijmout nějaké opatření.
Ale zpět k právům. Některá práva prostě ztratili spácháním trestného činu. Kde byla práva vychovatelky, kterou zde před několika lety brutálně napadli. Kde jsou práva obětí, ke kterým se o víkendu vrací do trvalého bydliště pachatel přepadení nebo znásilnění a směje se obětem do ksichtu. To samozřejmě ombudsmanka neřeší. Je tu sice od toho, aby se zasazovala o práva menšin, ale i práva majoritní společnosti by neměla opomíjet. Ne se zviditelňovat výroky o právech pachatelů na cokoliv nebo právem nosit šátky a burky kdekoliv.
Sám jsem pracoval ve vězeňství, některé pracovníky z Chrastavy znám. Je to náročné povolání. Když někdo chce práva, musí plnit i povinnosti. Celá společnost pořád volá po nějakých právech někoho na něco. Musím respektovat cizí vyznání, sexuální orientaci, náboženské zvyky. Nesmím si z nich dělat legraci. Pak by mělo platit, že menšiny si nesmí dělat legraci z ostatních a všichni musí respektovat mou nevíru. Práva, práva, práva o povinostech k ostatním a celé společnosti nic.
Když máte salmonelózu, nikdo se vás na nic neptá, zjišťuje se vše veřejně ve vašem okolí. Když máte nemoc HIV, bez souhlasu nikdo nebude řešit nic.
Nerad bych zažil dobu, kdy se budu muset naoko přidat k nějaké menšině nebo přijmout víru, abych sehnal práci a mohl chodit ven. Společnost prochází vývojem. Nerad bych se dožil zahalování na veřejnosti, svateb nezletilých na jedné straně nebo registrovaným partnerstvím pedofilů, kteří se legálně osvojují své oběti. Zdá se absurdní ? Před dvaceti lety by se zdálo absurdní spousta věcí z naší přítomnosti.
Právo bez povinosti nesmí existovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama