Advokacie a nezávislé soudy

30. května 2016 v 9:53 | donPepe |  Úvahy
K napsání článku mě vedl aktuální soudní spor, kdy se advokáti p. Nečasové snaží o to, aby odposlechy nebyly přijaty jako relevantní důkaz. Obsah je znám, je jasné, co se tam řeší. Když ovšem nebude důkaz připuštěn, tak se jako nic nestalo. Ani se nesnaží tvrdit, že se daná věc nestala, jen, že důkaz je nepřípustný. K tomu jen, že je velice smutné, kdo v této zemi a jakým způsobem vládl a je to přesně odpovídající naší politické kultuře.
Ale chci se zamyslet všeobecně nad vývojem soudů a advokacie. Advokacie vznikla jako nástroj možné obhajoby nevinných před soudní mašinérií. V uplynulých stoletích vás někde chytli a to přiznání z vás vyttloukli. Nebo jste byl prostě nepohodlný, tak na vás něco hodili. Zastání žádné. Určitě je dobré, že advokáti pracují na obhajobě svého klienta. Ale v posledních desetiletích nastal posun k tomu, že systém slouží mocným a elitám k úniku před spravedlností. Nepřípustné důkazy, kličky, zdržování procesu, promlčení atd. Neděje se samozřejmě jen u nás, ale v celém světě.
A řeči o nezávislých soudech mi připadají též k smíchu. V danné době se tvrdilo vždy, že soudy jsou nezávislé a dobře víme, s odstupem, že to tak nebylo. A není tomu ani dnes. Kontroverzních rozhodnutí máme dostatek. Soudcové a soudkyně vždy touží po přízni mocných a vlivných. Je jedno, kolik berou, chtějí prostě víc a chtějí si upevnit pozici. Některé okresní soudy jsou prolezlé klientelismem, každý to ví, ale stále budeme slýchat, že máme nezávislé soudy.
Systém se prostě přizpůsobí vlivu mocných elit, kteří rozhodují o zákonech, které jsu psané často na zakázku. A politici ve sněmovně nejsou leckdy žádní myslitelé, aby odhadli, co všechno je v sázce.
I když systému justice a advokacie nevěřím, jsem rád, že funguje aspoň takto. Více na východ je situace daleko horší.
Aktuální případ budu sledovat, i když nevěřím tomu, že bude někdo odsouzen. A jestli k tomu dojde, tak nastoupení trestu je další nejistá věc. Ale třeba se pletu. Časový odstup nám ukáže, jak to bylo s důkazy, advokáty a soudci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 30. května 2016 v 12:55 | Reagovat

bezvadný článek :-)

2 donPepe donPepe | Web | 30. května 2016 v 18:56 | Reagovat

[1]: Diky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama