Zažít a prožít

5. dubna 2016 v 15:32 | donPepe
To musíš zažít. Kolikrát to člověk slyšel a naopak někomu říkal. Při naší rozdílnosti povah ale přichází jiný zážitek a emoce. Pro někoho úžasná věc, pro jiného rutina nebo nepříjemnost. Zažíváme radostné, smutné i všední události a snažíme se s nimi vypořádat. Když prožíváme smutnou událost, často slýcháme od druhých:"Neboj, to přejde" nebo "To bude dobrý."
Může následovat odpověď: "A jak to můžeš vědět, vždyť si to nikdy nezažil(-a)." Někdy to je i pravda, ale v tuto chvíli se jedná o slova pdpory okolí, že v tom nejste sami. Je spousta zážitků, které bych rád zažil častěji a stejně tak mám takové, které bych nikomu nepřál.
Nejkrásnější zážitek, ke kterému se hodí téma týdne, je početí a zrození nového života. I když přesný den početí je někdy těžké dohledy, zrození je něco nádherného. Já u porodu své dcery byl. Nejemotivnější a nejzásadnější událost v mém životě. Snažil jsem se být oporou pro manželku i dcerku. Její první křik slyším dodnes aten pocit, když jsem si jí poprvé pochoval nebo když chňapala za prst. To by měl opravdu zažít každý. Tento okamžik vás spojí. I když se manželství v další fázi rozpadlo a já zůstal s dcerou sám. Pak jsem se snažil být dobrým otcem a rádcem. Ochraňovat, vysvětlovat, pomáhat a podporovat. Ale stejně si některé chyby a zážitky musejí prožít i naši potomci. Důležité je poučit se z chyb. Vždyť i rodiče, když byli dětmi, slyšeli stejné rady, které neposlechli a uznali je třeba až po mnoha letech. To vše patří k životu a hlavně k dospívání. Za svou výchovu jsem rodičům vděčný, i když jsem to v některých chvílívh dospívání nedával najevo vhodným způsobem. Něco jsem od nich převzal, něco zavrhl. U výchovy dětí je výsledek stále nejistý a některé věci a rozhodnutí se projeví později. Důležité je umět si přiznat a zhodnotit své chyby. Nebát se komunikovat i o nepříjemných věcech a nepoužívat věty: "Tomu nemůžeš rozumět, to bys musel(-a) zažít."
Svůj zážitek i prožitek se pokusit vysvětlit. I když to ten druhý nemusí pochopit hned, v té pravé chvíli informace a emoce do sebe zapadnou. Na druhou stranu člověk může mít všechno načtené, posbírat všechny rady a manuály, jak a co kdo zažil, ale prožitím události se sbírají zkušenosti. A až přijde ten zážitek teprve zjistí, jestli dokážou znalosti použít správně v praxi. Je lepší se učit na chybách druhých, ale sami musíme udělat chyby, abychom se naučili prožívat těžké chvíle a regovat na změny, ketré nás neustále zasahují.
Všem přeji krásné chvíle, které vám umožní zažít všechno možné a pak se podělit o zkušenosti a emoce se svými nejbižšími.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 5. dubna 2016 v 15:46 | Reagovat

Jnj zažít se to musí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama