Máme policejní stát ?

15. dubna 2016 v 13:14 | donPepe |  Úvahy
V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta, přípravou opatření a následného chování určitých policistů, se rozjely debaty o zvůli policistů, o policejním státě. Pominu uhozenou vítací část za účasti profesionálních mávačů, které mně připomněli prvomájové průvody, zdravení tribun s představiteli KSČ.
Dle mého policejní stát nejsme. Jsme stát, kde policie pracuje prachbídně, státní zástupci na objednávku a justice v chaosu, který zaměňuje za nezávislost. A zde máme jen výsledek. Na první pohled to vypadá jako vysoce organizovaná konspirace bezpečnostních sborů, ale je to jen mnoho smetišť a kouhoutů, kteří si chtějí urvat co nejvíce finančních zdrojů ze společného koláče.
Začíná to na lokální úrovni, kdy spřátelený policista zjišťuje údaje, tají nehodu, žehlí následky, ztratí spis, předá kompromitující materiály protistraně a končí na generálním ředitelství a GIBSu, kde se řeší celostátní zakázky (jako vynikající boty pro policisty). Čím větší pole působnosti, tím větší korupce, větší částky a samozřejmě následky pro obyčejné policisty.
Na situaci se dále podílejí různé metodiky na konkrétní situace, které vytvářejí na generálním ředistelství lidé z kanceláře, kteří mají minimální praxi z terénu a danou situaci zažili jen cvičně. To podtrhují okresní a krajští ředitelé, kteří působí hlavně jako sběrači odměn. Jsou to hlavně politické funkce závislé na míře zalíbit se mocným. A v krizových situacích vyplave vše na povrch a než se policisté dohodnou, kdo bude velet zásahu, umírají další lidé. Narážím na tragédii v Uherském Brodě. Řadový polista nemá kolikrát výcvik ani materiální podporu na takové vyjímečné situace. To je manažerské selhání krajského i celorepublikového ředitele. A kolik si za ten rok rozdali odměn a mimořádných odměn za svou práci. Rychle se rozhodnout, jak situaci řešit, životy zachraňuje a může je i ohrozit. Řadový policista se bojí i sám rozhodnout se, jelikož ví, že nadřízený je loutka a nepostaví se za své podřízené.
Jinak mezi policisty je většina příslušníků zadlužena půjčkami a hypotékami (samotného by mě zajímal procentuální podíl zadlužených policistů). Žijí ve stresu, málo peněz za náročnou službu, žádná podpora nadřízených, rozpadající se rodiny, když už někoho chytíte, tak ho státní zástupce pustí na svobodu nebo soudce osvobodí. Když se rodina rozpadně, půjčky zůstavají, přidají se alimenty a policista začíná být v pokušení, jak z toho ven. Pak vznikají organizované bandy vyděračů, které se vyjímečně podaří někdy odhalit.
Jiný je případ opilého policisty, který zdemoloval desítky aut. Tzv. jízdy na služebák, kdy policista řídí v soukromí opilí a ohání se po té služebákem, jsem byl svědkem mnohokrát. Kolegové přikryjí, co když sami budou potřebovat pomoct příště.
Věřím tomu, že existuje spusta dobrých a kvalitních policistů, ale dost velká skupina nespolehlivých, zkorumpovaných, pracujících na zakázku mocných jim to kazí. Ve špatném systému nemůžete pracovat dlouhodobě dobře, i když se snažíte. Sám doufám, že pomoct policie nebudu potřebovat. Nevěřím jí. Ale stejně nevěřím tomu, že momentálně žijeme v policejním státě. Možná po několika volbách a zákonech. Pak se uvidí, naštěstí zatím můžeme svobodně odcestovat.
Tak šťastnou cestu všem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama