Lidstvo nad propastí

29. dubna 2016 v 9:16 | donPepe
Dnes uchopím téma týdne ze široka z pohledu celého lidstva. Dle mého stojíme na prahu několika propastí, jednou z nich je globální oteplování a vůbec neblahá činnost člověka na planetu. Záměrně jsem nepoužil spojení "naši planetu". Nepatří nám, dostali jsme ji k užívání a podle toho se k ní chováme. Že by bez nás bylo planetě lépe je jasné. Míst, kde člověk trvale nepůsobí je velmi málo. Sice se snažíme zakládat rezervace, ale to je jen malá náplast na naše černé svědomí. Vše souvisí s naší honbou za majetkem, mocí a výhodami. Posledním příkladem jsou plantáže palem kvůli oleji a mizení nenahraditelných pralesů. V Evropě se sice proti takovému způsobu protestuje, ale nadnárodní potravinářské korporace sídlí právě zde. Chudé domorodé obyvatelstvo moc jiných způsobů obživy nemá. Šáhne po tom, co je výhodné. V Evropě se nám káže, když náš blahobyt stoupá k výšinám. Dnes už právě Evropané díky globalizaci se podílí na plundrování zdrojů hlavně manažersky. Nezapomínejme na koloniální politiku, při které špatné zacházení s původním obyvatelstvem a místní přírodou, patřilo k normám. Jak asi byla krásná a bohatá příroda v Americe, než tam vtrhnul bílý muž a vymlátil zástupy zvířat a vypálil tisíce hektarů lesa. Vždy mě rozesměje, když se toto v různých debatách na sociálních sítí svádí na USA, jak zatočili s původními obyvateli. Daleko hůře s nimi zatočili právě Evropané svou koloniální politikou. Vytěžené zdroje používali na vedení válek a ovládnutí cest po moři a oceánu.
Další propast, nad kterou stojíme, je vliv technologií na člověka a jeho sociální funkce. Tady se dá jen těžko odhadnout, jak to skončí. Pokrok jde tak rychle dopředu, že adaptovat se na něj je velmi těžké. Změny jsou příliš rychlé, než abychom je správně zapracovali bez negativních vlivů. Dochází k rozpadu původních rodinných a sociálních vztahů a začínají převládat vztahy virtuální. Pro mladou generaci, která se do takového prostředí narodí, je to přirozený jev. A jelikož virtuální svět se vám přizpůsobí, je snažší v něm žít. Rodiče se postarají o základní životní funkce v reálném světě a dítě se může angažovat na síti, kde prožívá dobrodružství, moc a slávu. Mladí kluci si radši zahrají hru na síti s "přáteli" z celého světa a pak zkouknou nějaké to porno, třeba i ve 3D a neormální vztah v reaálném světě už ani nehledají. Po nějaké době takového života možnost navázání nromálního vztahu s partnerem možná úplně ztratí. Hodnotit a předvídat, jak to skončí lze jen obtížně. eště před 15 lety nikdo neodhadoval vliv sociálních sítí, tablety, chytré telefony s aplikacemi na cokoliv.
Další propastí je hrozba globálního válečného konfliktu a terorismu. Nechci se pouštět do hodnocení různého náboženství a touhy po moci a penězích různých skupin. V každém případě já, jako evropský ateista, mám smůlu, že zrovna kolem arabského světa je tolik nalezišť ropy a zemního plynu. Ale stačí, až to vše dojde a ty jejich luxusní paláce a mrakodrapy zavane písek. Tyto země žijí jen z prodeje surovin, nic nevyrábí, nic neumí, jen utrácí zisky. Jejisch další generace se nebudou umět přizpůsobit změnám. Jediné řešení jim nabídne vojenský konflikt s kýmkoliv. V Evropě ještě máme v paměti obě světové války, tak snad budeme mít rozum. Ale kdo ví, třeba za 20 let Řekové vtrhnou na Kypr a vše jim seberou, Británie se opevnění a bude spolupracovat jen se zámořím.
Nebo všechny propasti trumfne padající asteroid nebo smrtelný virus, což bude znamenat konec lidtsva, jak ho známe nebo i definitivní konec. Jak tak sleduji okolí, stačilo by na paár dní vyřadit elektřinu a internet. Počítám, že k prvnímu rabování a násilí by došlo už druhý den. Nefungovaly by bankomaty, v domácnosti by nefungovalo topení, netekla by voda. V pumpách by docházely pohonné hmoty, v lékárnách léky. Ale takové scénáře známe z filmů, skutečnost by byla asi mnohem děsivější.
V každém případě planeta Země by se z toho dostala a možná by ji to i prospělo. Tak si užívejte každého dne, nikde není psáno, že náš blahobytný život (vzhledem k minulosti) je garantovaný napořád.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 29. dubna 2016 v 12:39 | Reagovat

hezky čtivý článek :-)

2 donPepe donPepe | 29. dubna 2016 v 18:14 | Reagovat

díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama