Věta, co nás provází životem

16. března 2016 v 8:48 | donPepe |  Životní styl
V první fázi našeho života jsme větu: "Zkus to znovu" slýchali velmi často. A byla doprovázena ještě slůvky jako "nevadí" nebo příště se to povede." Učili jsme se hrát a poznávat svět. První potíže přišly s nástupem do školy. Učitelé a rodiče očekávali výsledky a z trpělivého přístupu se někdy stával netrpělivý. A s větou:"Zkus to znovu" přicházely slova jako:"to snad není možný" nebo "ještě jednou pro ty hloupější." Každý asi známe v určité míře. Od puberty do dospělosti jsem si tuto větu říkal v duchu, když se něco nedařilo. V práci to teochu otravovalo, ve volných chvílích ne. Vůbec když člověk dělá to, co ho baví, věta:"zkus to znovu" nevadí. Snad kromě partněrského vztahu, kdyby partnerka používala větu:"Orgasmus nepřišel, zkus to znovu." To by bylo ještě horší než ve škole při výuce. A nepomohlo by ani utěšování, že to nevadí, to se stává. Jelikož muži jsou od přírody ješitové.
Asi nejhezčí období pro používání této věty je rodičovství opět v počáteční fázi. Když svým dětem ukazujete svět, učíte je chodit, oblékat, hrát si, sportovat. To jsem si opravdu užíval a snažil se být velmi trpělivý. Samozřejmě ve vzpomínkách mé dcery to může být trochu jinak. Opět jsem velmi rád, že v minulém století nebyly tablety, které by kontakt narušovaly. První stupeň na škole byl také v pohodě, na druhém už jsem si, aspoň v počátcích, v duchu někdy říkal, to snad není možný, tak ještě jednou. Hlavně u vysvětlování matematiky, kde jsem opravdu zjistil, že muži a ženy uvažují jiným způsobem, pokud jde o logické uvažování. V partnerském životě mě to nějak moc nezajímalo. Ale i to jsem překonal a dokázal různě složité operace dceři vysvětlit. Ovšem pohled mé dcery ve vzpomínkách se bude zase lišit. Ale nikdy jsem na ni nebyl zlý kvůli známkám, protože o kvalitě našeho školství nepochybuji. Je na velmi nízké úrovni. Vadilo mi, když věděla, že tomu nerozumí a nenechala si to vysvětlit. Každý má hlavu na něco jiného. Vždy je tedy příjemnější zkoušet něco znovu, co nám jde, baví nás. Chceme se neustále zlepšovat. Mít práci, ktará nás baví, to je sen.
A mám zřejmě před sebou ještě jedno zásadní období, kde budu slýchávat větu: "Nevadí, zkus to ještě jednou." To až se ve stáří začne projevovat motorická nešikovnost, případně psychická nemoc. Radši bych byl, aby to nepřišlo, ale v dnešní době vysokého dožití, je to velmi pravděpodobné. Doufám, že budu mít kolem sebe trpělivé a hodné lidi, ať to budou pečovatelky nebo rodinní příslušníci.
Tak že v opakování činností a hodnocení buďme k sobě tvrdí a nesmlouvaví, k dětem a starým lidem přistupujme s trpělovostí a láskou přesně tak, jak to bylo nebo bude příjemné nám.
A když se nám to nepodaří napoprvé, zkusme to znovu.
Nakonec jedna inspirace: naložený sýr a utopenci mé výroby, vynikající, příště zkusím znovu tak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama