Trestáme u nás pedofily dostatečně ?

26. března 2016 v 11:43 | donPepe |  Úvahy
Dnes jsem se dočetl, že jistý bývalý fotbalista a reprezentant Sunderlandu dostal u soudu za sex s 15-letou další mladší 16 let souhrný trest ve výši 6 let. Bez použití násilí by u nás ani nebylo trestným činem. Nedávno byl souzený bývalý farář za zneužívání ministrantů, dokonce i mladších 15 let. Vyšetřovaný byl na svobodě a odešel s podmínkou. Ale kolik případů ve skutečnosti měl za sebou. Je naivní si myslet, že začal až na konci své kariéry. Vůbec církev případy zametá pod koberec. Nechci paušalizovat, jistě vykonala spoustu dobrého, ale co se dělo za církevními zdmi v minulém a předminulém století by samo o sobě vydalo za hororovou porno sérii.
Samozřejmě každý případ by se měl posuzovat individuálně, ale když tento farář nebo vedoucí, vychovatel či učitel zneužije důvěru dětí, měla by se uplatnit přitěžující okolnost. Na druhé straně když se po zakázaém mejdanu spolu vyspí 15-17 letý kluk se 14 letou dívkou bez použití násilí, tak podmínka a výchovný dohled bych povžoval za dostačující. Ale když zralý dospělý muž nebo i žena zneužije svých zkušeností a nadvlády vůči daleko mladší osobě, žádné polehčující okolnosti neexistují.
Slyším už námitky, že tito lidé jsou nemocní, léčí se, jsou pod dohledem a většina se násilí nedopouští a spokojí se s fotkami a filmy na internetu. Jako u všeho - příležitost dělá zloděje. Ochrana osobnosti je dobrá věc, ale u nás mají stále větší ochranu pachatelé než oběti trestných činů. Navíc o tohoto činu jsou traumatické následky daleko horší a trvají celý život, ve kterém často oběti nedokáží navázat normální vztah s partnerem.
Pracoval jsem ve vězeňské službě a z vlastní zkušenosti vím, že se s takovými lidmi spoluvězni nemažou. Na druhou stranu tresty jsou nízké a skoro každý pedofil je jinak vzorný vězeň a odchází na podmínečné propuštění. Sice je pod soudním a lékařským dohledem, ale jako vše se dá obejít. Léky mají samozřejmě spoustu nepříjemných vedlejších účinků. A navíc je jen otázkou času, kdy opět udeří a jestli se o tom vůbec dozvíme.
Stanovit rovnováhu mezi adekvátním trestem a spravedlností pro oběti je určitě těžké. U nás jsou dle mého názotu tresty nedostatečné. Stejně tak i odškodnění a péče státu o oběti, i když se postupem času zlepšuje. Ne vždy se přikláním ke kopírování ze zahraničí, ale v některých státech USA začíná výše trestu na 20 letech. Je otázka, kam to chceme posunout my. V dnešním globalizovaném světě to dost Evropanů řeší po svém a odjíždí do chudých asijských zemí, kde si koupí vše. A samozřejmě jsou tu i arabské země, kde nevěstám je ještě méně a zastání nemají.
Svět je kruté místo, ale svou část se můžeme pokusit ovlivnit daleko lépe, aby náš kus země byl lepším koutem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama