Trable s rozpočtem

16. března 2016 v 11:10 | donPepe |  Úvahy
Dnes jsem zaslechl zprávu, že p. Babiš se sejde s prezidentem Zemanem, a mimo jiné, že má návrh na předčasné volby na červen 2017, aby nová vláda měla dost času na vypracování programu a hlavně rozpočtu. Samozřejmě se vidí jako hlavní představitel obého. To nechám starnou a zauvažuji nad rozpočty vlád.
Je třeba zajímavé, že Německo má neustále přebytek. A že má svůj sociální systém nastavený vysoko. A stále má ještě dost sil přijímat uprchlíky A má za sebou i sjednocení, které stálo západní část neuvěřitelné miliardy. Co dělají jinak, lépe ?
U nás už jsme neměli ani vyrovnaný rozpočet už pěkně dlouho. A když si vezmu nejlepší léta s velkým růstem od 90. let až po krizi, tak čím více se ekonomice dařilo, tím byl schodek vyšší. Všichni počítali s tím, že budeme růst snad do nebes, a že se to pak nějak zaplatí. To jsme přenesli i do našich životů a půjčujeme si jako o život z pochybné budoucnosti. A pak tu máme "technické problémy". Na konci 80. let do devadesátých v naší zemi (myslím Česko i do rozdělení) u nás bylo několik set starobních důchodců. Počet se samozřejmě navyšoval. Dnes máme zhruba 10 mil. obyvatel, stejně jako tehdy. Ale starobních důchodů se nyní vyplácí 2,37 mil., což je čtvrtina populace a s tím souvisí i výraznější výdaje na zdravotnictví. Dále tu máme zhruba 1 mil. invalidních důchodů (různého stupně), v tom patříme vůbec k evropské špičce, dále 0,5 mil. nezaměstnaných, v době krize stoupne klidně k 1 mil. Tak jsme na 4 milionech. Pak tu máme děti do 18 let, což je zhruba 1,5 mil. Asi 1 mil. drobných živnostníků do sociálního systému přispívá povinným minimem, že v budoucnu bude čerpat minimální důchod většinou neřeší. A ještě je tu skupina čerpající dávky(součást rozpočtu), jen příspěvek a doplatek na bydlení čerpalo přes 1 mil. domácností. Dohromady 6,5 mil. lidí na jejichž důchody a další sociální dávky musí zbytek vydělat. A samozřejmě to nepodporuje ani armáda státních zaměstnanců, kteří si v některých případech ne sebe rozhodně nevydělá, je ostatním na obtíž, spíše páchá finanční škody. Též vězni a provoz věznic něco stojí.
Řešení nemám, z dat je prostě jasné, že to už nikdy jednoduché nebude. Doufám jen, že to neskončí obrovskými sociálními nepokoji.
Ale dost brblání, jsme nespokojeni, nadáváme na stát a na podmínky. Ale kdokoliv by se z minulosti dostal do naší doby (ať z daleké nebo nedávné), a viděl všechny naše možnosti a výdobytky, zpražil by nás. Na co brbláte, vždyť se máte nejlíp.
A v nejlepším se má přestat. Hezký slunečný den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama