Jak to je s tou šikanou ?

9. března 2016 v 16:39 | donPepe |  Úvahy
V poslední době slovo nejčastěji užívané. Co s ní ? Kde se vyskytuje ? Proč je jí teď tolik ? Je tato generace o tolik horší ?
Dobré otázky, těžké odpovědi. Ale pokusím se zanalyzovat.
Tak nejdříve k té současné generaci. Myslím, že procento grázlů je pořád stejné jako dříve, ale jsou více vidět. I kvůli vývoji technologií a sociálních sítí. Často slyšíme od starší nebo střední generace: To za našich časů nebylo. To je hrozné. Jako člen střední generace můžu říct, že bylo. V průběhu mé školní docházky jsem byl mezi šikanovanými i šikanujícími, i když v té době bych to tak nenazval. Bral jsem to jako běžné potyčky v kolektivu. Na prvním stupni ale určitě nedocházelo k šikaně učitelů. Naopak si dobře pamatuji situace, kdy soudruzi učitelé ponižovali žáky. Což se mi zdá ještě horší, proti spolužákům se člověk ještě může nějak pokusit bránit, ale když ho ještě přede všemi shazuje vyučující, je to těžké. Problémy tedy byly, ale nikdo se o nich nedověděl, prostor k řešení nebyl veřejný.
Na druhém stupni už se dali učitelé provokovat, ale šikanou bych to nenazval. Maximálně mohlo docházet k šikaně obloukem přes stížnosti rodičů. Ale to se v době mé školní docházky nenosilo. S dnešním stavem asi dost podobné, jen si to žáci nebo i učitelé mohou nahrát (tajně nebo okatě) a dát na you-tube nebo na zeď.
Na gymnáziu už jsem některé profesor(k)y vyloženě nesnášel, a jisté provokace by se daly za šikanu označit. Ovšem konflikt vyvolávala i druhá strana, které se např. nelíbila moje averze k ruštině nebo jsem se odmítal hlásit se správnou odpovědí, i když jsem jí znal a dával najevo, že je mi to ukradané. Za to jsem dostával v těchto předmětech horší známku za stejné výsledky jako jiní spolužáci. Ale opět bych to šikanou nenazval, bral jsem to jako daň za mé názory a chování.
Dnes je asi největší problém v tom, že když už učitel chce řešit, nepostaví se za něj ředitel, když i ředitel chce řešit, vystartují rodiče. Ředitel i učitel nátlaku odolá, vlivní rodiče to vezmou oklikou přes zastupitele obce a řediteli je domluveno nebo je odvolán. Šikanujícími nejsou jen děti z problematických rodin se sociálními problémy, ale i z dobře situovaných (místní smetánka), kteří tím testují, co jim ještě projde. Strop trestu pak je podmínečné vyloučení, což není zrovna moc.
Ze základní školy vás vyhodit nemůžou, maximálně přeřadí do jiné - každá větší obec má takovou, kam v rámci okresu stahuje tyto problematické žáky z lepších škol. Na středních školách a učilištích už by se k vyhazovu přistoupit dalo. V nějaké posloupnosti: snížená známka z chování, podmínka, vyhazov. V případech velké fyzické nebo psychické újmy by mohl následovat vyhazov rovnou. Ale opět náražíme na systém dotací na žáka ve školství. To by taky v ročníku nikdo nedošel do konce.
Problémy vždy začínají v rodině. Nemůžeme u trestně odpovědných mladých lidí po škole chtít, aby dohnala to, co se do teď ignorovalo. Zjednodušená nadsázka: vychovali jste si zlýho spratka, proto jsme ho vyhodili, trapte se s ním doma, že nesežene jinou školu nebo práci, váš problém, že vám krade peníze a vykrádá auta, skončí ve vězení. Tam se se šikanou také setká, ale bude to hodně jiné, ale natáčet to tam nikdo nebude.
Jedinou věcí, která nám zbývá je chovat se k sobě navzájem slušně, dát mladým co nejvíce pozitivních příkladů, zapojit je do procesu čin - odpovědnost.
Jinak na školách se určitě šikana nevyskytuje ve větší míře než na pracovištích. Tak že je to problém celospolečenský. Šikanu na vojně jsem též zažil, ale to je na jiný článek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama