Budeme muset zřizovat chudobince ?

22. března 2016 v 15:03 | donPepe |  Úvahy
V dnešních dnech se řeší důchod na několika frontách. Věk odchodu a výše odvodů na sociální pojištění. Pokud jsme zaměstnanci, zajímá nás to první, protože to druhé za nás vyřeší zaměstnavatel a stát. Samozřejmě platí, čím větší odvody, tím menší výplata. Drobní živnostníci mohou výši svého důchodu ovlivnit výši odvodů v aktivní činnosti. Ale málokdo uvažuje desítky let dopředu. Proč platit více na dobu za dvacet let, když teď potřebuji peníze na auto, pro děti, ny hypotéku ? Zlepšuje se to s rostoucím věkěm a přibližováním odchodu do důchodu. Jelikož už někteří živnostníci podnikají už nějakých 25 let, minimální odvody už se významně projeví při přiznání důchodu. Ale naši společnost čeká daleko větší problém. Zatím do starobního důchodu odcházejí ročníky, které byly aktivní ještě 15-20 let za komunismu, povinnou dobu odvodů tedy nějak ještě plní a mají na důchod nárok. Ale ročníky, které začaly svou aktivní pracovní dráhu až po revoluci, mohou mít problé. Např. dlouhodobě nezaměstnaní - z celkové doby se započítávají poze 3 roky. Dále brigády se nepočítají, stejně tak práce na dohodu. Existuje velká skupina lidí, kteří jsou právě dlouhodobě a střídavě evidováni, sem tam nějaká brigáda, nebo práce na dohodu, v horším případě na černo. K tomu pobírají sociální dávky. Žijí si celkem spokojeně. Tak ty už dobu odvodů nesplní a nebudou mít nárok na žádný starobní důchod. Samozřejmě nějaké sociální dávky opět dostanou, ale jejich výše bude nižší, jelikož se odvíjí hlavně od počtu dětí v domácnosti a ty už budou dávno odrostlé.
Tato situace se projeví zhruba za 15 let a já ji rozhodně nepodceňuji, jelikož z vlastního okolí takových lidí znám opravdu dost. Budou jich ze začátku desítky tisíc, postupně stovky tisíc. Stovky tisíc chudých důchodců, kteří nedosáhnou na žádný domov pro seniory. Při rozpadu fungování klasické rodiny opravdu obrovský problém, o kterém zatím nikdo nemluví a ani nejsou žádná data a nikdo taková data ani nehledá. Protože je to problém budoucnosti a samozřejmě ohrožení lidé mají ještě čas na době odvodů zapracovat. Ovšem spoléhat na to, že budu pracovat hlavně poslední desítku let pracovního života je zcestný. V tomto období spíše je velikou starostí vůbec pracovat nebo sehnat práci.
Třeba jenom přeháním, třeba se pletu. Rád bych. Já osobně mám z větší části splněno, do těch zhruba 32 let povinných odvodů mi schází zhruba 10 let a mám na to 20 let, abych splnil.
Doufám, že jste na tom stejně nebo lépe, aby stát nebo obce nemuseli zřizovat právě ty chudobince pro chudé důchodce, kde nepoteče teplá voda, elektřina půjde jen pár hodin a lékař se zastaví jednou za týden.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama